Fenikeli gemicilerin bir tesadüf eseri buldukları cam olmasaydı bugün neleri yapamazdık?

Fenikeli gemicilerin bir tesadüf eseri buldukları cam olmasaydı bugün neleri yapamazdık? Yapay camın ilk olarak nasıl üretildiğine ilişkin hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Romalı tarihçi Pliny (Pili), camı ilk olarak Fenikeli denizcilerin bulduğuna işaret eder. Öyküye göre denizciler, Suriye’nin Prolemais (Pilimeyis) bölgesindeki sahilde bir kamp kurarlar ve ateş yakarak kaplarını, aynı zamanda yükleri olan soda blokları üzerine koyarlar. Ertesi gün uyandıklarında, ateşin sıcaklığından dolayı kum ve sodanın camı oluşturduğunu görürler…

camın kullanım alanları

Camın ilk olarak Mısırlılar ve Fenikeliler tarafından MÖ II. yüzyılda üretildiği söylense de, Mezopotamya’da bulunan ilk cam örneklerinin tarihi, MÖ III. yüzyıla dayanır. MÖ 2000 ve 4000 yılları arasında cam ilk kez dekoratif küçük boncuklar olarak kullanılıyordu. Doğu Akdeniz bölgesindeki ilk cam bulgularına, Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında, MÖ 2000 yılı civarında, bir ticaret gemisinin kargo bölümünde rastlanıyor.

Camın en temel özelliği ışığı geçirebilmesidir. Cam olmasaydı, evlerimizde güneş ışığından faydalanma imkanımız olamazdı. Evler karanlık olurdu. Cam olmasaydı, gözlük, dürbün ve büyüteç de olmazdı. Şuan kullandığımız araç gereçlerin hiç biri olamaz, şuan kullandığımız bilgisayarın monitörü de olmazdı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.