Mürekkebin dışında Çin ve Mısır uygarlıklarına ait başka hangi teknolojik ürünler

Mürekkebin dışında Çin ve Mısır uygarlıklarına ait başka hangi teknolojik ürünleri biliyorsunuz? İlk üretilen araçlar tarımla ilgilidir. İlk insanların taşları yontarak ede ettikleri el baltalarıdır. Teknoloji adına belki de üretilen ilk nesne bunlardır.

Tekerleğin ilk örneğinin çömlek yapımında kullanılan çömlekçi tekerleği olduğu kabul edilmektedir. İnsanlar ağır nesneleri yuvarlak kütükler ve taşlar üzerinde kaydırmanın daha kolay olduğunu gördüler. Taşınacak nesnelerin yerle teması kesildiği için daha kolay taşınabiliyor, ipler aracılığıyla istenen yöne götürülebiliyordu. Tekerlek, daha sonra insanların kara taşımacılığı ve uluslararası ticaret yapmalarını kolaylaştırmıştır. Farklı ülkelere daha hızlı ve daha çok mal götüren tüccarlar, bilgi birikimini de kültürden
kültüre taşıdılar. Daha sonra, Mısır’da ve Çin’de de tekerleğin kullanıldığını görmekteyiz.

çinlilerin buluşu barut

Çin uygarlığı ile ilgili bölümünde ise ilk göze çarpanlar tekerlek, barut, pusula ve mürekkep örnekleriydi. Çin uygarlığının bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkılarını gözler önüne seren bu örneklerden barutun yanında şunlar yazıyordu: “Kuşkusuz, barut da tıpkı pusula ve çelik gibi Çinliler’e ait buluşlardan en çok bilinenlerinden biridir. MS III. yüzyılda geliştirildi ama VIII. yüzyıla kadar savaşlarda kullanılmadı. Daha çok, fişek ve basit roketleri atmak için yararlanıldı.”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.