Flaman Kuşu Özellikleri ve Resimleri

Flaman Kuşu Özellikleri ve Resimleri, Uzun bacaklı kuşların görünümünde olmalarına karşın, kazsılar (Anseriformes] arasında (kaz ve ördeklerin yanında) sınıflandırılan flamangiller (Phoenicopteridae) ailesinden kuşların genel adı.

Flaman Kuşu

Flaman Kuşu

Flamanlar, bacakları çok uzun, ayakları perdeli, çok büyük kuşlardır. Kıvrık olan gagalarında boynuzsu tabaka vardır (kazsılar takımına bağlanmalarının nedeni de bu özelliktir); tüyleri beyaz, pembe ya da kırmızıdır; denizkulaklarında, kıyı bataklıklarında, deltalarda, daha ender olarak da dağ göllerinde sürüler halinde yaşar, çok geniş koloniler halinde yuvalar yaparlar. Daha çok, Akdeniz havzasına kadar uzanan sıcak bölgelerde yaşarlar.

Pembe renkli flaman kuşları

Pembe renkli flaman kuşları

En iyi tanınan tür olan pembe flaman kuşu (Phoenicopterus ruber ya da Pboenicopterus roseusj, Avrupa’nın en büyük kuşudur (boyu 1,60 m; iki kanat arası açıklığı 1,45 m); Hazar Denizi dolaylarında, Endülüs’te, Kuzey Afrika’da, Batı Asya’da ve Fransa’da (Camargue bölgesi) yuva yapar.

Yumurtadan yeni çıkmış bir flaman kuşu.

Yumurtadan yeni çıkmış bir flaman kuşu.

Doğu Afrika göllerinde yaşayan Afrika flaman kuşu ya da cüce flaman (Phoeniconaias minör) daha küçük boyludur (1 m). Öbür flaman kuşu türleriyse Amerika’da yaşarlar: Sözgelimi, And sıradağlarının göllerinde Phoenicopterus chilensis. Flaman kuşları yuva yapmak için koni biçiminde balçık tepecikler oluştururlar. Dişi, bu koninin tepesinde kazdığı çukura yalnız bir tek yumurta bırakır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.