2.16. Etkinlik Çatalhöyük Duvar Resimleri Soruları ve Cevapları

Çatalhöyüklüler evlerinin duvarlarına çeşitli resimler yapmışlardır. Aşağıdaki resmi inceleyerek soruları cevaplayınız.

Çatalhöyük Duvar Resmi

Çatalhöyük Duvar Resmi

1. Bu resim, o dönemdeki yaşantı hakkında hakkında size nasıl bir fikir veriyor? Neden?

Burada bir boğa resmi mevcut, çevresinde insanlar toplanmış. Bu resim ağırlıklı olarak ölülerini gömdükleri odada ve tanrıça heykellerinin bulunduğu odada bulunmaktadır. Bu da bize gösteriyor ki boğanın etrafında toplanan insanlar boğayı avlamak amaçlı değil, daha çok dinsel duygularla toplanmıştır. Bu resimden boğayı kutsal saydıkları sonucunu çıkarabiliriz.

2. İnsanlar, bu resmi neden yapmış olabilir?

1. soruya verdiğimiz cevaptan yola çıkarak, boğayı kutsal saydıkları, bereket getirdiğine inandıkları için duvarlarına kutsallarını simgelemişlerdir. Bu sonuca nereden varıyorum. Fransa’da en eski mağarada hayvan figürleri bulunmuş, bu mağarada insanların yaşamadığı insanların yaşadığı yerlere de uzak olduğu tespit edilmiştir. Bundan çıkarılan sonuç bu mağaraya bu figürlerin yapım amacı kutsal saydıkları, büyülerine inandıkları için.

3. Avladıkları hayvanlardan nasıl faydalanmışlardır?

Bu soru diğer iki sorunun devamı olarak düşündüğümüzde, yukarıda verdiğimiz cevaplar geçersiz kalıyor. Av olayını resmetmişler gibi bir sonuç çıkıyor. Ben Çatalhöyük ile ilgili çalışmalarımdan böyle bir sonuç çıkaramıyorum. Boğa av hayvanı değildir. Boğa kutsal saydıkları bir hayvandır. Bu yüzden bu sorunun diğer 2 sorunun devamı niteliğinde olmadığını düşünüyorum. Bu dönem insanları avladıkları hayvanların etlerini yemişler, derilerini de üzerine oturmak için ve giysi olarak giymek için kullanmışlardır.

4. Günlük yaşamda kullandıkları araç ve gereçleri hangi maddelerden ve nasıl yapmış olabilirler?

Çanak çömlek yapımında çok becerikli değillerdir. Topraktan yapıp kullandıkları araç ve gereçler vardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.