Kızılay’ın yaptığı çalışmalar Nelerdir?

Kızılayın yaptığı hangi çalışmalar görülmektedir? Söyleyiniz.

 

Cevap: Sağdaki resimde Kızılay yemek yardımı yapmaktadır. Sol tarafta ise afet bölgesinde cadır kurulmuştur.

kzlayfotoraflar.jpg
Asya Kıtası’nda yer alan ülkelerden biri de Pakistan’dır. Pakistan ile Türkiye arasındaki dostluk köprüsü, yıllar önce kurulmuş. Kurtuluş Savaşı sırasında bir yandan yurdumuzu işgal eden düşmanlarla savaşırken diğer yandan da yoklukla savaşıyorduk. İşte bu dönemde bir dost eli uzandı. O el, 2005 yılında büyük bir depremin acılarını yaşayan Pakistan halkınındı.

8 Ekim 2005 tarihinde Pakistanda meydana gelen şiddetli deprem, dost ülke Pakistan’ı yasa boğdu. İlk haberlere göre 51 bin kişi yaşamını yitirdi, 2 milyon kişi ise evsiz barksız kaldı.

17 Ağustos 1 999’da Marmara depremini yaşayan Türkiye, orada yaşananların neler olduğunu herkesten daha iyi bilmektedir. Bu nedenle dost ve kardeş ülkeye, yurdumuzdan yardım seferberliği başlatılmış bölge hakkına maddi ve manevi destek sağlamıştır.

Aşağıdaki habere göre Türk halkının Pakistan’a yaptığı yardım kampanyası hakkında neler düşünüyorsunuz?

Birleşmiş Milletler, “Türkiye olmasaydı 7.6’lık depremle yıkılan Pakistan’a yardım götüremezdik.” dedi… … İncirlik’ten hava köprüsü kuruldu …
(Basından, 22 Ekim 2005)

Cevap: Hava köprüsü kurarak kısa bir zamanda pakistana yardımı sağlanmıştır. Böyle zamanlarda hız çok önemlidir. Hayatlar kurtulur. Türkiyede bunun için yardımların çok kısa sürede pakistana ulaşması için hava köprüsü kurmuştur.

Bu olay karşısında siz neler yapmak isterdiniz?

Biz bireysel olarak pakistana gidip yardımda bulunamayız. Ama yardım kuruluşlarına ve Kızalaya yardımları ulaştırarak Pakistan depreminde zarar görenlere yardım etmiş oluruz.
Yukarıdaki metinde;

1.    Görüş bildiren ifadeleri bulunuz.

Pakistan ile Türkiye arasındaki dostluk köprüsü, yıllar önce kurulmuş. bu cümle görüş bildirmektedir.

İşte bu dönemde bir dost eli uzandı. Görüş bildirmekte ifadesini kanıtlayacak delil sunmamaktadır.

İlk haberlere göre 51 bin kişi yaşamını yitirdi, 2 milyon kişi ise evsiz barksız kaldı. Haberden bahsetmekte kanıtlanabilir değil, şunu desydi Pakistan hükümetinin bildirdiğine göre o zaman kanıtlanilir olurdu.

2.    Olgu cümlelerini seçiniz. Bunların olgu olduğunu nasıl kanıtlayabileceğinizi açıklayınız.

Bu cümleyi: “Asya Kıtası’nda yer alan ülkelerden biri de Pakistan’dır.”  haritaya bakarak kolaylıkla kanıtlayabiliriz.

8 Ekim 2005 tarihinde Pakistanda meydana gelen şiddetli deprem. bu olgu cümlesidir.

17 Ağustos 1 999’da Marmara depremini yaşayan Türkiye, bu cümle olgu cümlesidir.

3.    Hangi genellemelere ulaştığınızı söyleyiniz.

Pakistan halkı ile Türkiye halkları dosttur. Kurtuluş savaşı zamanında Pakistan halkı Türk halkına yardımlarda bulunmuş 2005 yılındaki depremde Türkiye halkı Pakistan halkına yardımlarda bulunmuş fakat yardımlar olgu cümleleri ile ifade edilmemiştir. Cümleler verilelere dayanmamakta sadece görüşler ileri sürülmüştür. Sadece bir haberde Türkiyenin Hava köprüsü oluşturduğundan bahsetmekte bu cümle olgu olabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.