Sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışma ve hizmetlerin sosyal yaşama katkıları nelerdir?

Sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışma ve hizmetlerin sosyal yaşama katkıları nelerdir? Örnekler veriniz. Düşük gelir grupları ve yardıma muhtaç gruplar için, sosyal maddi manevi destek olmaktadırlar.

Sanat festivalleri düzenleyip, kültür ve sanat çalışmalarını geliştirerek seçkin örnekleri yurt dışında tanıtıcı çalışmalar yapmak. Örnek kuruluş İstanbul Kültür Sanat Vakfı’dır.

İnsan hak ve özgürlükleri için çalışmalar yaparak, kişisel, ekonomik, siyasal, kültürel ve ekonomik hakları savunup bu konuda faaliyet yapmak. Örnek kuruluş İnsan Hakları Derneği’dir.

insan hakları derneği

Türkiye’de yaşayan herkese eşit, dengeli ve mümkün olan en yüksek düzeyde koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetleri ile sosyal yardım ve hizmetleri sunum konusunda çalışma yapmak. Örnek kuruluş Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’dır.

sağlık ve sosyal yardım vakfı

Çocukların her türlü eğitim ve öğretim giderlerini karşılayarak insanca yaşayabilecekleri ortamlar, okul, çocuk yuvası, aşevi ve sığınma evi gibi kurumlar açmak. Örnek kuruluş Geleceğimizin Çocukları Vakfı’dır.

Kadınların ekonomik durumlarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek, dar gelirli bölgelerde kadınlara ve çocuklara yönelik çalışmalar yapmak. Örnek kuruluş Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’dır.

kadın emeğini değerlendirme vakfı

Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığının korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek. Örnek kuruluş TEMA Vakfı’dır.

tema vakfı

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.