Geçmişte zaman içinde insanların yaşam tarzında nasıl bir değişim olmuştur?

Bilimin bize söylediğine göre (gerçeğini tam olarak bilemiyoruz) ilk insanlar mağaralarda yaşamaktaydılar. Bu mağaralar onları dış etkilerden, soğuktan ve yırtıcı hayvanlardan koruyorlardı. Avcılık ve toplayıcılık ile besleniyorlar, av hayvanlarının derileri ile giyiniyorlardı. Hayvanlar evcilleştirildi. Yiyecekleri hayvanları kendileri bakmaya başladı. Tarım keşfedildi. Besin ihtiyaçlarını avcılığın yanında kendileri yetiştirmeye başladılar. Tarıma geçişle yerleşik hayata geçiş başladı. İnsanlar evler yapmaya topluluklar oluşturmaya başladılar. Örgü ve dokuma öğrenildi. Giyim ihtiyaçları, dokuma yolu ile sağlanmaya başladı. Tekerlek icat edilerek taşıma sorununu çözdüler. Ağır yüklerini bir yerden bir yere taşımaya başladılar. Üretim fazlalıklarını başka yerlere taşıyarak satmaya başladılar. Ticaret oluştu. Bu yolla başka insanlarla etkileşim arttı. Medeniyet kümülatif artmaya başladı. Ticaret ile teknoloji transferleri de gerçekleşiyordu. Aynı zamanda yazı icat edildi. etkileşim arttı. Para icat edildi. İnsanlar takastan kurtuldu. Bu aşamalar insanların yaşam tarzlarını kolaylaştırma şeklinde ilerlemektedir. İnsanlar avcılık ve toplayıcılık yaparken bütün zamanları buna gitmektedir. Tarım ve hayvancılık ile birlikte daha fazla zamanları olmaya başlamıştır.

Mağarada başlayan insan yaşamı bu gelişim sonucunda günümüz yaşam tarzına gelmiştir. Bu gün köylerde dahi evlere her türlü hayatı kolaylaştırıcı makine ve robotlar girmiştir. Bunun başlangıç noktası insanların tarıma başlaması, yerleşik hayata geçmesidir. Günümüzdeki gezici yörükleri, aileleri gördüğümüzde yaşam tarzlarının ne kadar zor olduğunu görürüz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. gerçekten bu site iyimi gizemli kız?araştırma ödevlerim var da

  1. sanki site hakkında beğenmedim yazsam yayınlicanız illa zorla beğendirceniz kendinizi ama güzel yani işime yaradı EYVALLAH

    1. Küfür ve hakaret içermediği sürece yayınlıyorum. Beğenmediğiniz noktalarda da müdahele yapıyorum. Niye yayınlamıyayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.