Elektrik icat edilmeden önce insanların nasıl aydınlandığını biliyor musunuz?

Elektrik icat edilmeden önce insanların nasıl aydınlandığını biliyor musunuz? İnsanlar tarih boyunca geceleri aydınlanma, çevreyi görme ihtiyacı duymuşlardır. Her zaman günümüz gibi her yer ışıl ışıl olmamıştır. Aydınlanmanın serüvenine birlikte bakalım.

Tarih boyunca insanlar nasıl aydınlandı?

1. Güneş her zaman, insanların en önemli aydınlanma kaynağı olmuştur. Tabi maalesef evlerimizdeki uygun tasarım ile sadece gündüzleri kullanabildik.

2. Ateş bulunduktan sonra insanlar biraz gecelerini aydınlatmaya başladılar. Ateşi hem ısınma hem aydınlatma aracı olarak kullandılar. Aslında daha sonraki şıklarda göreceğiniz gibi 19. yüzyıla kadar ateş değişik şekillerde aydınlanma aracı olarak kullanıldı.

3. Hayvansal yağ yakılan kandiller M.Ö. 4500’lü yıllarda kullanılmaya başlandı.

5.  M.Ö. 3000li yıllarda hayvansal yağlardan yapılmış mumlar aydınlanma için kullanılmaya başlandı.

6. Meşaleler M.Ö. 1300lü yıllarda kullanılmaya başlandı. Bunlar hayvansal yağlar ile bitki liflerinin sarılması şeklinde yapılmaktaydı.

aydınlanmanın tarihi

7. 1780 yılında metalden bir yağ lambası yapılmıştır.

8. 1792 yılında gaz yakarak bir lamba yapılmıştır.

9. 1815 yılında petrol yakarak lamba kullanılmaya başlandı.

10. 1835 yılında James Bowman Lindsay tarafından başlatılan ve 1879 yılına kadar süren çalışmalar sonucunda nihayet Thomas Edison tarafından elektrik akımıyla aydınlık veren ilk kullanılabilir ampul icad edilmiştir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.