Yaşadığımız evlerle Çatalhöyük evlerinin karşılaştırılması

Yaşadığınız yerdeki ev tipleri ile Çatalhöyük’teki ev tiplerini karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.

Çatalhöyük evleri ile bizim evlerimiz arasındaki farklılıklar;

– Çatalhöyük’te insanlar evlerine insanlar çatıdan giriyorlardı. Biz evimize duvarlara yapılan kapılardan giriyoruz.
– Çatalhöyük evlerinde pencere yoktur. Bu yüzden evlerin içleri güneş almaz. Bizim evlerimizin her odasında yeterli güneş ışığı alacak kadar büyük pencerelerimiz vardır.
– Çatalhöyük evlerinin aralarında boşluk yoktur. Evlerinin hepsi birbirine yapışık durumda sokakları yoktur. Ulaşımı çatıdan yaparlar. Bizim evlerimiz birbirinden ayrı ve sokaklarımız vardır.
– Çatalhöyük evlerinde ölen insanlarını evin tabanına gömerler bu sebeple evlerde tabanda bir yükselti bir platform vardır. Günümüz evlerinde böyle bir şey yok.
– Çatalhöyük evlerinde kısıtlı miktarda çanak çömlek kullanılmış, çanak çömlek yapmakta çok başarılı değillerdi. Bizim evlerimizde her türlü araç gereç var.
– Çatalhöyük evlerinde damdan eve giriş yerinin hemen altında ocaklar bulunmakta, bu girişi aynı zamanda baca olarak kullanılmaktadır. Bizim evlerimizde özel baca giderleri mevcuttur.

Çatalhöyük evleri ile bizim evlerimiz arasındaki benzerlikler;

– Çatalhöyük evlerinin içlerini ve damlarını ak toprak dediğimiz killi bir toprakla badanasını yapmışlardır. Bizde evlerimize badana yapıyoruz.
– Çatalhöyük evleri 2 veya 3 odadan oluşmakta, odalar arasında kapılarla ve geçitlerle geçişler sağlanmıştır. Bizim evlerimiz de odalardan oluşmaktadır.
– Çatalhöyük insanları çeşitli sebeplerle evlerinin duvarlarını süslemişler, figürler yapmışlardır. Bizde evlerimizin duvarlarını çeşitli aksesuarlar, tablolar ve resimlerle süslemekteyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.