Gericault Kimdir?

Gericault Kimdir? Fransız ressamı (Rouen, 1791-Paris, 1824). Çocukluğunu Rouen’da geçiren Theodore Gericault, öğrenimini bütünlemek amacıyla babasını izleyerek Paris’e gitti. 1806 yılında Carle Vernet’nin atölyesine girdikten bir süre sonra, Guerin’in öğrencisi olarak çalıştı. İmparatorluk Muhafız Avcı Subayı Hücumda adlı yapıtı 1812 sergisinde büyük ilgi topladı. Bu ilk başarının hemen ardından yenileri gelmedi ve Savaşı Terk Eden Yaralı Süvari (1814) pek dikkati çekmedi. Gericault’nun, İngiltere’ye yolculuk yapmadan önce gerçekleştirmiş olduğu bu iki tablosunda henüz uzlaşmalı bir üsluptan kurtulamadığı görülür.

Gericaulı’nun Alçı Fırını adlı tablosu

Gericault’nun Alçı Fırını adlı tablosu

Manche’ın ötesine yolculuk yapmadan önce bir süre İtalya’da kalan Gericault orada Michelangelo’nun yapıtlarını çok dikkatli bir biçimde inceledi ve Rubens’in yanı sıra Michelangelo’yu da bir usta olarak benimsedi. Fransa’ya dönüşünde Meduse un Salı adlı tablosunu gerçekleştirdi. 1819 sergisinde pek ilgi görmeyen tablo, 1820 yılında İngiltere’de sergilendiği sırada daha fazla etki yaptı. İki yıl İngiltere’de kalan ve binicilikle uğraşan sanatçı, gravür ve yağlıboyalarında (Derby d’Epsom, 1821) atlara ve binicilere yer verdi. Gericault’nun 1821 yılının sonunda Fransa’ya dönmesinin nedeni bilin- mez.Bilinentek şey,yaşamının düzensiz bir hal aldığıdır, Borsada ve başarısız mali girişimler sonucunda büyük paralar yitiren ve çok sayıda atı besleyebilmek için hesapsızca para harcamaya başlayan Gericault bu arada çok çalışıyor ve her konuda çok aceleci davranıyordu. 1822-1823 yıllarında akıl hastalarını model olarak kullanıp on portreden oluşan bir dizi gerçekleştirdi (Kleptoman Akıl Hastası, vb.). Bu arada sağlığı da bozulmuştu, İngiltere’den dönüşünden kısa bir süre sonra,attan düşmüş ve sol tarafında oluşan bir apse tedavi edilmişti ama omurga kemiğinde ortaya çıkan bir bozun fark edil-memişti. Bir araba kazası ve yeniden attan düşmesi sonucunda durumu iyice kötüleşen Gericault, Şubat 1823’te bir daha kalkmamacasına yattı ve 1824’te de öldü.

Theodore Gericault kısa bir yaşam sürmüş, ama büyük etki yaratmış bir ressamdır. Resim sanatını David’in yeni-klasikçi etkisinden kurtarmak amacıyla, resme hareketi, rengi, gerçek yaşamdan alınmış konuları, kısacası, kendisinden sonra yeni bir okul olan romantizmden söz ettirebilecek temel öğeleri getirmiştir,
İki büyük yapıt (Engizisyon Kapılarının Açılışı ve Zenci Köle Ticareti) için çizdiği son taslaklarda, biçimlerle rengi bütünleyen ustalıklı bir desen kullanımı göze çarpar.

MEDUSE’UN SALI

Gericault İtalya’dan dönüşünde, Meduse adlı Fransız gemisinin uğradığı deniz kazasından esinlenerek büyük boyutlu bir tablo yaptı.Klasik bir kUltürü ama aynı zamanda gerçekçi bir iradeyi yansıtan bu tabloyu Geri
cault, Beaujon hastanesinde can çekişmekte olanları ve kadavraları inceleyerek yapmıştır. Ama söz konusu yapıt gene de bazı sanat tarihçilerine göre, romantizmin ilk bildirisi niteliğindedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.