Gözle görülemeyen canlıların insanlara olan yarar ve zararları nelerdir?

Gözle görülemeyen canlıların insanlara olan yarar ve zararlarını yazınız? Mikroskobik canlılar, yeryüzünün hemen her yerinde görülebilir. Mikroskobik canlıların bir kısmı insan sağlığına zararlıdır. Herhangi bir yolla vücudumuza giren bu canlılar hızla çoğalarak bizi hasta edebilirler. İnsandaki üst solunum yolu rahatsızlıkları, verem, kolera, dizanteri gibi hastalıkların nedeni mikroskobik canlılardır.

Mikroskobik canlıların hepsi zararlı ve hastalık yapıcı değildir, yararlı olanları da vardır. Mikroskobik canlılar, mantarlarla beraber ölü hayvan ve bitki kalıntılarının toprağa karışmasını sağlar. Böylece dünyamızı bir çöp yığınına dönüşmekten kurtarır.

Sütün yoğurda ve peynire dönüşmesini sağlayan ve üzüm suyundan sirke oluşturan da mikroskobik canlılardır.

Bakteriler her ortamda, dokunduğumuz her yerde bulunurlar. Bakterilerin bir kısmı faydalı bir kısmı da zararlıdır ve ışık mikroskoplarıyla gözlemlenebilirler.

Faydalı olanları sütü yoğurt ve peynir yapabilirler, üzüm suyunu sirkeye dönüştürebilirler. Ölen bitki ve hayvan kalıntılarını çürütüp toprağa karıştırabilirler. Omurgalı hayvanların bağırsağında yaşayan bakteriler sindirime yardımcı olurken B ve K vitamini üretirler.

bakteriler besinlerin bozulmasına sebep olur

Zararlı bakteriler; tifo, kolera, verem, tetanoz, difteri ve zatürre gibi hastalıkları yaparlar. Yiyeceklerin bozulmasına sebep olurlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.