Doğal kaynakların bilinçsizce kullanımının insan yaşamına olumsuz etkileri nelerdir?

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için su, hava, bitki örtüsü, toprak, madenler ve hayvanlar gibi doğal kaynaklara ihtiyaç duyarlar. İnsanlar Doğal kaynaklara hiç bitmeyecek zannederek bilinçsizce tüketirler. Bu yüzden doğal kaynakları bitim aşamasına getirmiştir.

Bitkiler, insanlar ve hayvanlar ihtiyacı olan oksijeni havadan alırlar. İnsanların bilinçsiz kullanımları sonunda hava kirlenmekte ve zehirlenmekte, zehirlenen hava da canlılara ve doğal kaynaklara zarar vermektedir. Kirlenen hava yağmur suları yoluyla yeraltı sularına ve toprağa ulaşır. kirli hava böylece topraktaki canlılar içinde tehlike olmaktadır. Toprağa dökülen sıvı ve katı atıklar toprağa çok büyük zararlar verir. Bu topraklardan yetişen ürünler de hayvanlar ve insanlar için çok zararlıdır.

Su insanlar için yaşamsal önemli bir doğal kaynaktır. Suyu yanlış kullanımdan dolayı kirleten ve miktar olarak azaltan insan oğlu kendi hayatları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Bütün bu sebeplerden doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı, aşırı tüketimi ve kirletilmesi insan hayatları için çok önemli ve acilen önlemler alınması gereken bir tehdit olmuştur. Gelişen sanayi ile birlikte gerekli önlemler alınmadığı için hem havamız, hem suyumuz hem de toprağımız kirlenmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. 🙂 Çok teşekkür ederim işme çok yaradı.Ama doğal kaynakların tüketilmesiyle hayvanların ölmesi beni üzüyor.:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.