Günlük yaşamda hangi enerji türlerinden yararlanıyoruz? Kaynakları nelerdir? Enerji dönüşümleri

Günlük yaşamda hangi enerji türlerinden yararlanıyoruz? Bu enerji türlerinin kaynakları nelerdir? Hangi enerji türleri arasında enerji dönüşümleri gerçekleşiyor? Barajlardaki suyun potansiyel enerji­sinden evlerde kullandığımız elektrikli araçlarla yapılan işe kadar hangi enerji dönüşümleri gerçek­leşmektedir? Araştırmanızın sonuçlarını görsellerle de destekleyerek sınıfta arkadaşlarınıza sunum yapacak şekilde hazırlayınız. Öğretmeninizle belirleyeceğiniz bir zamanda sunum yapınız.

Günlük hayatımızda çok sayıda enerji türünden faydalanmaktayız. Bunlar kısaca, rüzgar enerjisi, akarsu enerjisi, güneş enerjisi, elektrik enerjisi, yakıt enerjileri, doğalgaz vb.

Bu enerji türlerinin kaynakları, Akarsu enerjisinin yani hidroelektrik santrallerini kaynağı yer çekimi potansiyel enerjidir. Teknolojik aletlerle, potansiyel enerjiyi elektrik enerjisine çevrilmektedir. Rüzgar enerjisinin kaynağı, güneştir. Isınan hava yer değiştirere ortaya enerji çıkarmakta rüzgar gülleri dediğimiz pervanelerle bu enerjiyi elektrik enerjisine çevrilmektedir. Dünyadaki bir çok enerji türünün kaynağı güneştir. Günümüzde bu enerji türleri zamanla kullanabileceğimiz enerji türlerine çevrilmektedir.

Enerji türleri arasında dönüşüm gerçekleşmektedir. Bir enerji dünyada kaybolmamakta dönüşerek sürekli varlığını korumaktadır. Enerjilerin temel kaynağı güneştir. Bitkiler fotosentez yapar güneşten aldığı enerjiyi, besine dönüştürür. Canlılar bu besinleri tüketerek vücutlarında enerji olarak kullanılırlar. Ya vücutları ile başka bir enerjiye dönüştürürler yada dışkı yolları ile o besin parçaları tekrar toprağa geçerek bitkiler için enerji olurlar. Fosil yakıtlarında temeli bitkilerin fotosentezine dayandığı için güneştir. Araçlar fosil yakıtlar yanarak kinetik enerjiye dönüşür ve arabalar hareket eder. Evimizde elektrik enerjisi yada doğalgaz dönüşerek ısı enerjisi olur.

Barajlardaki su çekim potansiyel enerjisi taşımaktadır. Bu su tribünlere doğru hareketlendiğinde kinetik enerjiye dönüşür. Bu kinetik enerji tribünleri hareket ettirere elektik enerjisi üretilir. Elektrik enerjisine dönüşen bu enerji taşınabilir olmaktadır. Bu enerji evlerimize, fabrikalara, sokaklara gelerek, ısı enerjisine yada kinetik enerjiye dönüşür.

 

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.