Günümüzde Ramazan Bayramı nasıl kutlanmaktadır?

Günümüzde Ramazan Bayramı nasıl kutlanmaktadır? Alıntıdaki hangi unsurlar günümüzdeki bayramlarda görülmemektedir? Ramazan ayı sona erdiğinde minareleri aydınlatan tüm lambalar kaldırıldı ve insanlar tüm gece boyunca sokaklarda gezerek alışveriş yaptılar. Ertesi gün bayramdı. Bayram üç gün sürdü. Bu süre boyunca herkes en iyi elbiselerini giydi, gezintiler yaptı. İnsanlar sokakta birbirlerine ekmek ve elma sundular. En sevilen eğlenceler salıncak ve dönme dolaptı. Osmanlı Uygarlığı, C. I, s.439.

Ramazan bayramı nasıl kutlanır?

Günümüzde Ramazan bayramları, eskiden olduğu gibi, milletçe Allah’a şükür olarak kutlanan bir bayramdır. Bütün Müslümanlar bayram sabahı bayram namazı için camide toplanır. Namaz sonrası herkes birbirleriyle bayramlaşır. Mezarlıklar ziyaret edilir. Tanıdık tanımadık herkesle bayramlaşarak hal hatır sorulur. Akrabalarımızdan büyüklerin evlerine giderek onların gönülleri hoşnut edilir.

Ramazan bayramlarından önce ihtiyaç sahipleri düşünelerek, onlara yardımlarda bulunulur. Çocuklara harçlık veya şeker hediye edilir. Ramazan bayramı kültürel bir öge yardımlaşma ve dayanışma örneğidir.

Alıntıdaki “İnsanlar sokakta birbirlerine ekmek ve elma sundular.” bu husus günümüzde uygulanmamaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.