Dini bayramlar nasıl kutlanır? Belirtiniz.

Dini bayramlar nasıl kutlanır? Belirtiniz. Bayramlar; yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmanın yoğun olarak yaşandığı sevinçli günlerdir. Bayramlar toplumsal huzur ve mutluluğu artırır. Bu günlerde çeşitli törenler düzenleriz.

Dini bayramlarımız; Ramazan ve Kurban Bayramıdır. Her iki bayram, isimlerini dinimizce önemli sayılan ibadetlerden alır. Ramazan Bayramı’na verilen isim, ramazan orucu, Kurban Bayramına verilen isim de kurban ibadetiyle ilişkilidir. Bu bayramlar hicri takvime göre belirlenmiştir. Ramazan Bayramı hicri takvime göre şevval ayının ilk üç gününde, Kurban Bayramı ise zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanır.

Ramazan ayının son günü bayram hazırlığına başlanır. Evler temizlenir, bayramlık giysiler, tatlı ve kurabiyeler hazırlanır. Bayramın ilk günü sabahı camiye gidilir, sabah namazı ve bayram namazı huzur içerisinde kılınır. Ardından insanlar, kendi aralarında bayramlaşırlar. Bu bayramlaşma üç gün devam eder.

Evimizde anne, baba ve büyüklerimizin ellerini öper, bayramlarını tebrik ederiz. Akraba ve komşularımızın da bayramlarını kutlar, sevinçlerine ortak oluruz. İnsanlar arasında hediyeleşmenin en yoğun yaşandığı günler, bayram günleridir. Gelen konuklara tatlı, şeker veya çikolata ikram ederiz. Böylece bir aylık oruç ve diğer ibadetleri yerine getirmenin ödülü olarak Ramazan Bayramını yakınlarımızla sevinç ve coşku içerisinde kutlarız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.