Ramazan Bayramının toplumsal kaynaşmaya ne gibi katkıları vardır?

Ramazan Bayramının toplumsal kaynaşmaya ne gibi katkıları vardır? Anlatınız.

Bir sene içerisinde kutlanan iki dinî bayramımız vardır. Bunlardan biri Kurban diğeri de Ramazan Bayramı’dır. Bu bayramlar ülkemizde büyük bir sevinçle karşılanır, neşe ile kutlanır.

Dinî bayramların toplumsal kaynaşma, birlik ve dayanışma açısından önemli bir rolü vardır. Örneğin, ramazan ayı ve bu ayın sonunda gelen Ramazan Bayramı’nı düşünelim. Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar. İftar davetleri düzenler, teravih namazlarına katılırlar. Bir ay boyunca her gün aç ve susuz kalarak Yüce Allah’ın emrini yerine getirir, oruç tutarlar. Oruç ayının sonuna yaklaşıldığında da çocuklar için yeni giysiler alır, bayramda gelenlere ikram etmek amacıyla hazırlıklar yaparlar. Şeker, kolonya, gül suyu vb. alınıp tatlılar hazırlarlar.

Bayramın birinci günü sabah ezanıyla kalkılır. Namaz için camiye gidilir. Bayram namazından sonra genellikle camilerde bayramlaşma olur. Bunun ardından herkes evine gider. Evlerde küçükler büyüklerin ellerini öperler. Onlara harçlık veya hediye verirler. Öncelikle ailede bulunan herkes birbiriyle bayramlaşır. Evlerde Allah’ın emrine uyarak oruç tutmanın, Ramazan Bayramı’na ulaşmanın sevinci yaşanır.

Bayramda komşular, akrabalar, dost ve arkadaşlar ziyaret edilir. Onların bayramları kutlanır. Ölmüş yakınların mezarları da ziyaret edilerek ruhlarına Fatiha okunur. Ayrıca bayramda kimsesiz çocukların kaldığı yurt ve yuvaları, yaşlıların kaldığı huzurevlerini ziyaret etmek, oralarda kalanların bayramını kutlamak da güzel bir davranıştır.

Sonuç olarak Ramazan Bayramı kadın erkek, yaşlı genç herkes için büyük bir neşe kaynağıdır. Toplumda yaşayan herkes bu bayramı sevdikleriyle birlikte sevinçle kutlamaya önem verir. Dinî bayramları, Allah’ın bizlere yaşattığı sevinç ve kaynaşma günleri olarak görür. Bir bayram coşkusu daha yaşattığı için de Allah’a şükreder.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çooooooooooooooooooooooook güzel sayfa , bilgi verici , Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Muhammed (s.a.v.)’in insani özelliklerini konu edinen bir ayet:),:(,:D,:o

  2. Bu yazı çok güzel ama yanındaki resmi beyebmedim hiçte taarzım değildi yani tamammı haydenek baýyyyyyyyy♥♡

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.