Hak doğruların yardımcısıdır. sözünden ne anlıyorsunuz?

“Hak, doğruların yardımcısıdır.” sözünden ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğruluk ve dürüstlük, özü sözü bir olmaktır. Doğru sözlü olan ve dürüst davranan kimseye güven duyulur. Düşüncesinde, sözünde ve davranışlarında doğruluğu ve dürüstlüğü benimseyen kimse Allah’ın rızasını kazanır. Çevresi tarafından sevilir ve saygı görür. İnsanlar doğru kimseleri örnek alır, onları kendilerine model seçerler.

Doğruluk ve dürüstlüğün pek çok faydası vardır. Doğru ve dürüst olmak suretiyle Allah’ın emrini yerine getirmiş oluruz. Doğruluk ve dürüstlük; mutluluk, güven, emniyet ve huzurun kaynağıdır. Allah, bu konuda bizlere şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.”

Hz. Peygamber, kendisinden öğüt almak isteyen kimseye, “Allah’a inandım de, sonra dosdoğru ol…” diye tavsiyede bulunmuştur. Bir başka sözüyle de doğruluk ve dürüstlüğün yararlarına dikkatimizi çekmiş ve şöyle buyurmuştur: “Doğruluk insanı iyiliğe, iyilik de cennete ulaştırır…”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.