Peygamberimizin doğruluk konusundaki öğütlerini kaynaklardan araştırınız.

Peygamberimizin doğruluk konusundaki öğütlerini kaynaklardan araştırınız. Dürüst olmayan, doğruluğu ilke edinmeyen kişiler başkaları tarafından sevilmezler. Çevrelerine güven vermez, toplumda saygın bir yer edinemezler. Bu nedenle her insanın öncelikle sahip olması gereken özelliklerden biri doğruluk ve dürüstlüktür.

Doğruluğu ilke edinen kişi verdiği sözleri tutar. Tutamayacağı sözler vermekten kaçınır. Yalan söylemez, hile yapmaz, insanları aldatmaz. Şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman dürüstlükten ayrılmaz.

İslam dininde doğruluğa büyük önem verilir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bizlere doğru sözlü olmayı emreden birçok ayet bulunur. Bunlardan birinde Yüce Rabb’imiz şöyle buyurur: “Ey iman edenler Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. (Böyle davranırsanız) Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar…”(Ahzâb suresi, 70-71. ayetler.) Aynı konuyla ilgili olarak başka bir ayette de şu ifade yer alır: “… Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.”(İsrâ suresi, 37. ayet.) Böylece verdiğimiz sözleri tutmamız, dürüstlüğü ilke edinmemiz öğütlenir.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed her zaman doğruluğu ilke edinmiştir. Yalan söylemeyi, hile yapmayı, başkalarını aldatmayı yasaklamıştır. Bu konuyla ilgili bir hadisinde, “Bizi aldatan bizden değildir.” (Müslim, İman, 164.) buyurmuştur. Peygamberimiz bir gün çarşıda dolaşırken buğday satan bir tüccara uğramıştır. Elini buğday çuvalına daldırmış, alt kısımlarının yaş ve nemli olduğunu görmüştür. Bunun üzerine satıcıya uyarıda bulunmuştur. Onu, “Yaş olan tarafını çuvalın üstüne koysaydın da insanlar alacakları malın iç yüzünü de görselerdi ya!” (Müslim, Fiten, 16.) diyerek ikaz etmiştir.

Bizler de dinimizin emirlerine uyalım. Güzel ahlaklı, dürüst, güvenilir insanlar olmaya önem verelim. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’in, “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!..” (Hûd suresi, 112. ayet.) emrini kendimize ilke edinelim.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.