Hastaları ziyaret etmek geçmişlerimizi anmak ve zor durumda olanlara yardım…

5. Hastaları ziyaret etmek, geçmişlerimizi anmak ve zor durumda olanlara yardım etmek niçin bir insanlık görevidir? Araştırarak düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Geçmişlerimizi anmak

İnsan doğar, büyür ve ölür. Ölüm kaçınılmaz bir olgudur. Allah,Kur’an’da şöyle buyurur: “Her canlı ölümü tadacaktır…”  İnsana yalnızca yaşarken değil, ölümünden sonra da saygı gösterilmelidir.Çünkü İslam dininde ölüm bir son ve yok oluş değil, yeni bir yaşamın başlangıcıdır.

Geçmişlerimiz denilince öncelikle ölmüş olan yakınlarımız ve akrabalarımız aklımıza gelir. Ayrıca bizim için önemli işler yapmış ve ölmüş tüm büyüklerimiz de geçmişlerimizdir. Geçmişlerimiz bizlere içinde yaşadığımız vatanımızı bırakmışlardır. Bundan dolayı onları daima iyilikle anmalıy›z.

Zor durumda olanlara yardım etmek

Toplum içinde birlikte yaşayan insanların hepsi aynı düzeyde değildir. Aralarında sosyal ve ekonomik farklılıklar vardır. Örneğin; zengin, yoksul, genç, yaşlı, kimsesiz ve yardım gereksinimi duyan kişiler toplumda birlikte yaşarlar. Yaşadığımız toplumda zor durumda olanlara yardım etmek dini ve insani bir sorumluluktur.

İslam dini yetim, yoksul, kimsesiz ve muhtaç durumda olanlara yardım etmeyi emreder. Kur’an’da pek çok ayette muhtaç durumda bulunanlara yardım etmemiz öğütlenir.

Hastaları ziyaret etmek

Çevremizde olan, akrabamız veya tanıdıklarımız hastalağında, onları ziyaret etmeli, herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını gözetmeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. cuma gününün önemiyle ilgili bir araştırma yapınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.