Yakın çevrenizdeki bir camiyi ziyaret ederek gördüklerinizi sınıfta…

Yakın çevrenizdeki bir camiyi ziyaret ederek gördüklerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. İbadet etmek amacıyla yapılan yerlere mabet denir.

camide dikkat çeken şeyler

Mabetler bütün dinlerde sembol hâline gelmiştir. Müslümanların mabetlerine cami veya mescit adı verilir. Kur’an-ı Kerim’de cami ve mescitler, Allah’a ibadet edilen ve onun adının anıldığı yerler olarak nitelendirilir. Camilerde namaz kılınır, Kur’an okunur, dua edilir. Ayrıca camiler toplumun her kesiminden insanı bir araya toplayan ve müminler arası birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan sosyal mekanlardır.

Örneğin Peygamber efendimiz döneminde inşa edilen Mescid-i Nebi, ibadet merkezi olmanın yanı sıra müslümanların islamı öğrendiği okul, Hz. Peygamberin evi, müslümanların savaş-barış gibi toplumu ilgilendiren
konuları karara bağladıkları meclis, kimsesiz müslümanların barındığı ve eğitim öğretim gördüğü suffe olarak da faaliyet göstermiştir.

Cami ve mescitler, mimari özellikleri bakımından diğer binalardan farklıdır. Caminin minare, mihrap, minber ve vaaz kürsüsü gibi kısımları vardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.