Hayvanlar Boşaltım Sisteminin Endokrin Sistemle Olan İlişkisinin Araştırılması

Tüm canlıların hayatlarını devam ettirebilmesi için boşaltım sistemine ihtiyaçları vardır. Hayvanları ele alarak konuya giriş yaptığımızda bir hayvanın besinlerden, sudan ve solunum yolu ile aldığı bir takım besinleri boşaltması gerekmektedir. Sürekli bir devir daim sonucu boşaltım sistemi aktif şekilde çalışmaktadır. Tıpkı insanlarda da aynı döngü olmaktadır. Sabah, öğle, akşam ve ara öğünlerde yenilen besinler, içilen su iç organizma sayesinde belli bir aşamadan geçtikten sonra boşaltım sistemine doğru yönelme olur. Bu işlem neredeyse her gün tekrarlanmaktadır. Hayvanlarda da bu döngü insanlardaki gibi gelişmektedir. Boşaltım sisteminin olmadığı düşünüldüğünde canlıların hayatları, yaşamları sürmezdi.

Endokrin Sistemi Nedir?

Hormonlar, salgı bezleri derken ortaya çok ciddi bir boşaltım sistemi ve endokrin ortaklığı ilişkisi çıkmaktadır. Endokrin, iç salgı bezlerinin oluşturduğu salgı sonucunda devreye giren bir yapıdır. İç salgı bezlerinin görevi ise; hormon salgısının daha doğrusu hormonları devreye sokan bir yapıdır. Her canlıda bulunmaktadır. Hormonların insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir takım organların kontrolünü sağlamaktadırlar. Tüm canlıların metabolizma, üreme, büyüme ve gelişmelerini sağlayan unsur hormonlardır. Hormonlar ayrıca çevremizde yaşanılan bir takım olaylara da tepki vermemizi sağlamaktadır. Bu hayvanlar için de geçerlidir.

hayvanlarda-bosaltim-sistemi

Bir örnekle konuyu aydınlatmak istersek eğer; bir hayvanın herhangi bir tehlike olmaksızın aniden ürkmesi, korkması hormonları sayesinde olmaktadır. Salgılanan hormonlar beyne tehlike var sinyalini vererek hayvanın o an kendisini koruma iç güdüsüne geçmesidir. Bir hayvan acıktığını hormon salgıları sebebiyle anlamaktadır. Salgılanan hormonlar vücudun acıktığını beyne anlatarak beynin de hayvanda veya insanda beslenmenin sürekliliğini getirmektedir. Endokrin sistemde önemli bir yere sahip olan salgı bezleri ise; böbreküstü bezi, hipotalamus, hipofiz, paratiroid, tiroid, pankreas ve yumurtalıklar başta gelmektedir.

Hayvanların Boşaltım Sistemi ve Endokrin Salgısının Önemi

Hayvanların belli bir döngüyü yani ağız yoluyla aldıkları gıdaların sindirilerek boşaltım sistemine gönderilmesi bazı salgı bezlerinin hareketi ile ortaya çıkmaktadır. Bu yapıya Endokrin sistemi ve boşaltım sistemi ortaklığı denilmektedir.

Çevre ve Genetik Faktörler

Boşaltım sisteminin aktif olması için hayvanların davranışlarında bir belirti olmaktadır. Acıkma ihtiyaçlarını gidermelidirler. Bu acıkma davranışlarından kendisini belli etmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.