Ülkemizde ve Dünyada nesli tükenen ya da tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitki ve hayvanlar

Ülkemizde ve Dünyada nesli tükenen ya da tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitki ve hayvanların neler olduğunu araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı poster şeklinde hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınıza sununuz

nesli tükenen mamut

Ülkemizde nesli tükenen hayvanlara Anadolu leoparı, aslan, kunduz gibi hayvanlar örnek olarak verilebilir. Kelaynak kuşları, deniz kaplumbağaları, ceylan, Akdeniz foku, Ankara keçisi, alageyik ise ülkemizde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardandır. Nesli tükenmekte olan bazı bitkiler de vardır. Salep yapımında kullanılan orkideler, sığla ağacı ve kasnak meşesi bu bitkilere örnek olarak verilebilir. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu canlılar koruma altına alınmıştır. Bunun için bu canlıların, yaşam alanlarında üreyip çoğalabilecekleri çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

kafkas öküzü

Bir canlı türünün habitatının bozulması demek doğal bitki örtüsünün tahrip olması ve canlıların besin kaynaklarının yok olması demektir. Bu olaylar zamanla canlı türlerinin sayısının azalmasına hatta neslinin tükenmesine sebep olmaktadır.

beyaz orkide

Ülkemizde de tükenmekte olan bitki ve hayvan türleri vardır. Kardelen çiçeği, göl soğanı, orkide, ters lale gibi bitkilerin nesli tehlike altındadır. Nesli tükenmekte olan hayvanlara Akdeniz foku, deniz kaplumbağası, kelaynak kuşu, alageyik, bozayı, tepeli pelikan kuşu örnek olarak verilebilir. Anadolu leoparı, Asya fili, Kafkas öküzü, kunduz, Pars kaplanı, yakalı toykuşu, Mersin balığı gibi canlılar ise bir zamanlar ülkemizde yaşayan ama artık nesli tükenmiş olan canlılardır. Dinozor, mamut, moa ise dünyada nesli tükenmiş hayvanlara örnektir.

nesli tükenen moa akdeniz foku göl soğanı

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bu siteyi kullanuyorum harika bir site tavsiye ederim teşeküüüüüüüüüüürrrrrrrrrrrrrrrr ediyorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.