Hz. Eyyüp hakkında ansiklopedilerden araştırma yapınız.

Hz. Eyyüp hakkında ansiklopedilerden araştırma yapınız. Hz. Eyüp, Hz. İbrahim’in soyundan gelen ve Kur’an’da sabır örneği olarak anlatılan bir peygamberdir. Bugün bile Hz. Eyüp denince akla hemen sabır gelir.

Eyüp Peygamber, önceleri çok zengin bir kişiydi. Ama servetinin çokluğundan dolayı ne kibirleniyor ne de şımarıyordu. Allah’a ibadet etmeye ve insanları doğru yola çağırmaya devam ediyordu. Bir süre sonra Hz. Eyüp, çocuklarını ve bütün varlığını kaybetti. Yine de bu duruma hiç isyan etmedi. Olanlar karşısında sabırla dayanmaya çalışıyordu. Peygamberlik görevini de kararlılıkla sürdürüyordu. İnsanlar onun bu sabrına şaşıyorlardı.

Çok geçmeden Hz. Eyüp ağır bir hastalığa yakalandı. Bundan sonra Hz. Eyüp yataktan kalkamaz ve iş yapamaz oldu. Ancak o bu duruma sabretti. Eşi de sabırla ona hizmet ediyordu. Yine de hâllerine şükrederek hayatlarını devam ettiriyorlardı. Eyüp Peygamberin hastalığı her geçen gün artıyor, şiddetleniyordu. Fakat o, bu durumda bile sabrediyor ve şikâyette bulunmuyordu. Çektiği acılara karşı kendisini daima güçlü hissediyor ve eski sağlığına kavuşacağını umuyordu.

Aradan uzun seneler geçti. Hastalığında en ufak bir iyileşme işareti görülmeyen Hz. Eyüp’ün sabrında da hiçbir azalma olmamıştı. Onun tek amacı, Allah’a kulluk görevini yapabilmek idi. Ancak hastalığı nedeniyle bu görevini yapamaz hale gelmesi onu korkutmuş, telaşlandırmıştı. Bu nedenle ellerini açtı ve Allah’a şöyle dua etti: “…(Ey Rabb’im) başıma bir dert geldi, (sana sığındım), sen merhamet edenlerin en merhametlisisin…”

Sonunda Eyüp Peygamber, Allah’ın yardımıyla eski sağlığına ve zenginliğine kavuştu. Bu durum Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatılmıştır: “Bizden bir rahmet ve akıl sahipleri için de bir ders olsun diye, ona hem ailesini hem de onlarla beraber bir benzerini (kaybettiklerini fazlasıyla) verdik.”

Allah, karşılaştığı zorluklara ve sıkıntılara sabreden Eyüp Peygamberi Kur’an-ı Kerim’de şöyle övmektedir: “…Gerçekten biz Eyüp’ü sabırlı bulmuştuk. O, ne iyi kuldu! Daima Allah’a yönelirdi.” Bizler de bela ve musibetler karşısında sabırlı olmalı, umutsuzluğa kapılmamalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.