Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız.

2. Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4. ünite hazırlık çalışmları 83. sayfa

Hastalıklar karşısında sabırlı olmalı

Hz. Eyüp, sabırı anlatmak için anlatılan bir kıssadır. Hz. İbrahim peygamberin soyundan gelir. Eyüp Peygamber, zengin bir kişi olmasına rağmen, serveti ile kibirlenmiyor ve büyüklük taslamıyordu. Allah’a ibadet etmeye ve insanları doğru yola çağırırdı. Bir zaman sonra Hz. Eyüp, çocuklarını ve bütün zenginliğni kaybetti.

Hz. Eyüp bu kaybettiklerine hiç isyan etmedi. Olanlar karşısında sabırla dayandı. Peygamberlik görevini de kararlılıkla sürdürdü.

Sonra Hz. Eyüp ağır bir hastalığa yakalandı. Bundan sonra Hz. Eyüp yataktan kalkamaz ve iş yapamaz oldu. Ancak o bu duruma sabretti. Eşi de sabırla ona hizmet ediyordu. Yine de hâllerine şükrederek hayatlarını devam ettiriyorlardı.

Eyüp Peygamberin hastalığı her geçen gün artıyor, şiddetleniyordu. Fakat o, bu durumda bile sabrediyor ve şikâyette bulunmuyordu.

Çektiği acılara karşı kendisini daima güçlü hissediyor ve eski sağlığına kavuşacağını umuyordu. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen, hastalığında en ufak bir iyileşme işareti görülmeyen Hz. Eyüp’ün sabrında da hiçbir azalma olmamıştı. Onun tek amacı, Allah’a kulluk görevini yapabilmek idi. Ancak hastalığı nedeniyle bu görevini yapamaz hâle gelmesi üzerine dua etti.

Sonunda Eyüp Peygamber, Allah’ın yardımıyla eski sağlığına ve zenginliğine kavuştu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.