Hz. İbrahim doğru inanca ulaşabilmek için ne gibi çabalar göstermiştir?

Hz. İbrahim doğru inanca ulaşabilmek için ne gibi çabalar göstermiştir? Onun hayat hikayesinden çıkarılacak dersler nelerdir? Sınıfta arkadaşlarınızla belirleyerek değerlendiriniz. 

Hz. İbrahim Kur’an’da hayatı genişçe anlatılan peygamberlerden biridir. Onun peygamber olarak görevlendirildiği toplum; güneşe, aya, yıldızlara ve kendi yaptıkları putlara tapıyordu.

Hz. İbrahim, herşeyi yaratan büyük bir varlğın olması gerektiğine inanıyordu. O, bir gece gökyüzündeki büyük bir yıldıza baktı ve Rabbim bu mudur? dedi. Yıldızın batması üzerine bunun bir yaratıcı olamayacağını söyledi. Ardından aya baktı ve tekrar Rabbim bu mudur? dedi. Ancak ay, gündüzün kaybolduğuna vurgu yaparak “Bir görünüp bir kaybolan ay ve yıldızlar benim Rabbim olamaz.” dedi. Sabah olduğunda güneşi izledi. Güneş battığında İbrahim güneşin de insanların Rabbi olamayacağını söyledi ve çevresindekilere “…Ben sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım. Ben içtenlikle yüzümü, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve ben asla Allah’a ortak koşanlardan değilim.”11 En’âm suresi, 78. ayet.) dedi.

Hz. İbrahim’in babası puta tapıyordu. Bu duruma çok üzülen İbrahim, bir gün babasını, “Babacığım, işitmeyen, görmeyen ve sana hiçbir faydası olmayan bu putlara neden tapıyorsun?” diyerek uyardı. Bu duruma çok kızan babası, İbrahim’i yanından uzaklaştırdı.

Allah’ın peygamber olarak görevlendirdiği Hz. İbrahim, halkına bıkmadan usanmadan bir olan Allah’a inanmaları ve ibadet etmeleri gerektiğini anlattı.

Hz. İbrahim’in yaşadığı ülkenin kralı Nemrut adında biriydi. Hz. İbrahim bir gün Nemrut’a giderek onu Allah’a inanmaya çağırdı.

Nemrut kendini beğenmiş bir tavırla,
—Bu ülkenin tanrısı benim. Senin tanrın kimdir ve ne yapar?dedi.

Hz. İbrahim,
—Benim Rabb’im Allah’tır. O öldürür ve yeniden diriltir, deyince,

Nemrut,
— Ben de öldürür ve diriltirim, dedi. (Nemrut iki mahkûmu yanına çağırtarak birini öldürtmüş ve diğerini de serbest bırakarak güya kendisinin hem öldürmeye hem de diriltmeye gücü yettiğini ispatlamaya çalışmıştı.)

Hz. İbrahim,
— Allah güneşi doğudan getiriyor, sen de batıdan getirsene, dedi. Nemrut bu sözler üzerine şaşırıp kaldı. Ne diyeceğini bilemedi. Ancak yine Allah’a inanmadı. 12 Bakara suresi, 258. ayet.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.