Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünü açıklayan bir kompozisyon

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazı­nız.

komşuluk üzerine kompozisyon

Komşuluk, sosyal çevrenin en önemli ögelerinden biridir. İslam dini komşuluk ilişkilerine büyük önem verir. Komşularla iyi geçinmeyi ve her türlü dayanışma içinde bulunmayı öğütler.

Hz. Muhammed, komşularını ziyaret ederek onlara nazik ve güler yüzlü davranmış ve onlarla her zaman iyi ilişkiler içerisinde bulunmuştur. Komşularına yardımcı olmuş; onları sevinçli ve üzüntülü anlarında yalnız bırakmamıştır. Sevgi ve saygıya dayalı bir komşuluk ilişkisi içinde herkese örnek olmuştur.

Hz. Peygamber, komşularla iyi geçinme konusunda bizlere birçok tavsiyede bulunmuştur. İnsanların birbirleriyle kardeş olduklarını belirterek hiç kimseye haksızlık yapılmamasını öğütlemiştir. Arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerine önem veren Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: “Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşlarına en hayırlı olandır. Komşuların en hayırlısı da komşusuna en hayırlı olandır.”

Hz. Muhammed’in ailesi, komşuları arasında bir ayrım yapmadan hepsiyle iyi geçinmiştir. Bizler de onların bu güzel davranışlarını kendimize örnek almalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.