Hz. Muhammed’in vefatı Müslümanlar üzerinde nasıl bir etki bırakmış olabilir?

Hz. Muhammed’in vefatı Müslümanlar üzerinde nasıl bir etki bırakmış olabilir? Hz. Muhammed Veda Hutbesi’nde, “Ey insanlar! Sözlerimi dikkatle dinleyiniz. Çünkü bu seneden sonra bir daha sizinle burada buluşup buluşamayacağımı bilmiyorum.” diyordu. Peygamberimiz hacdan döndüğünde rahatsızlandı. Bir süre sonra mescide gidemez oldu ve namazı Hz. Ebu Bekir’in kıldırmasını istedi.

Hastalığı giderek ağırlaşan Peygamberimiz, 63 yaşında iken 8 Haziran 632 tarihinde vefat etti. Hz. Peygamberi çok seven Müslümanlar, onun vefatından büyük üzüntü duydular ve vefat ettiğine inanamadılar. Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir onlara, “Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse Allah’a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri ödüllendirecektir.” ayetini okudu.

Peygamberimizin de bir insan olduğunu ve her canlı gibi onun da ölümü tattığını anlattı. Hz. Ebu Bekir’in
bu konuşması üzerine Müslümanlar sakinleşti.

Resulullahın cenazesi Hz. Ali tarafından yıkandı ve kefenlendi. Daha sonra cenaze namazı kılınarak Mescid-i Nebi’nin yanında vefat ettiği odaya defnedildi.

Peygamberimizin kabrine çiçekli cennet bahçesi anlamına gelen “Ravza-i Mutahhara” denir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.