İpek Yolunun toplumlar arasındaki etkileşime katkıları neler olmuştur?

İpek Yolunun toplumlar arasındaki etkileşime katkıları neler olmuştur? İpek yolu üzerindeki kervansaraylar, ticaret kervanlarının uğrak ve dinlenme yerleridir. Tüccarlar bu kervansaraylarda kendilerinin ve hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılar ve dinlenirlerdi. İpek Yolu üzerinde sürekli hareket halinde olan tüccarlar ticari ürünlerinin yanı sıra bilgi, görgü ve kültürlerini de taşıyorlardı. Bu yolculuklar sayesinde çeşitli milletlerin örf, adet ve kültürel zenginlikleri kıtalar arası mesafelere ulaşabilmiştir.

ipek yolu etkileşimiİpek yolunun toplumlar arasındaki etkileşime örnekler verecek olursak, Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa’da Çin ipeğinden kıyafetler moda iken Çin İmparatoriçesi Hu, Hindistan’dan getirilen tül dokumalarından başka hiçbir elbise giymiyordu. Etrafında hizmet gören yüz kadına da bu dokumalardan giydiriyordu. İpek yolu kendi modasını oluşturmuştu.

Sevgi ve hoşgörüye dayalı evrensel hayat felsefesini mizahi bir üslupla ifade eden Nasrettin Hoca fıkraları sadece Anadolu’da kalmamış, İpek Yolu kanalıyla Türkistan’dan İran’a İtalya’ya, Kuzey Afrika’ya kadar yayılmıştır.

İpek Yolu üzerinde, Kayseri yakınlarındaki Yabanlu Pazarı’na Cenova, Venedik, Napoli, İtalya, Fransa, Bizans, Rus, Kıpçak, Suriye, Mısır, İran ve Türkistan’ın iç bölgelerinden bir çok tüccar geliyordu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.