Tarihte İpek Yolu olarak bilinen güzergaha neden bu ismin verildiğini araştırınız

İpek yolu, başlangıcı Çin olan, Anadolu ve Akdeniz yoluyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca bilinen bir ticaret yoludur. Bilinen tarihten bu yana önce mısırlıların, sonra Romalılar Çin’den ipek alıyorlardı. Bir güzergah üzerinden kervanlar hareket ederlerdi. 16. Y.Y.’a kadar devam eden bu yola ipek yolu denmiştir. Daha çok ipek getirildiği için bu yola ipek yolu adı verilmiştir. Baharat ticaretinin ağırlıkta olduğu yola da baharat yolu denmektedir. Ticarete konu olan mal yani ipek ticaretinden dolayı bu ad verilmiştir.

İpek Yolunu sadece tüccarlar kullanmamışlardır. Bu yolu, bilgeler, ordular kullanmışlar. Dinlerin, fikirlerin, kültürlerin transfer yolu da olmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. evet tavsiye ederim ve [mehmet duman] herşeyi açıklaıyor süperrrrrrrrrrr bnce hep burayı kullanıcam yaşasın :):D :* 😉

  2. ayça diyor ki:
    24 Kasım 2013, 14:47
    çook güzel tavsiye edrim tüm soruların cevabı doğru süperrrrrrrrrrrrrrrrrr

  3. Bence de çok güzel. 6. sınıfa gidiyorum. Sosyal hocamız bize kitaptan Ölçme değerlendirme sorusu ödevi verdi. Bu sorunun cevebının en doğru şekli. Tavsiye ederim.

  4. Arkadaşlar hangi okula gidiyorsunuz? Bizim okulda da sizin isimli arkadaşlar var da o yüzden. 🙂

  5. herkese tavsiye ederim.Çok güzel bir site sosyal bilgiler ve tarih dersi için ideal bir site.d)

  6. sosyal bilgiler ödevim sayfa 63 te ünite hazırlık çalışmam tamam landı bu ödev için çok ama çoooooooooooook saolun 😀 😉 GRUBU GRAN KİŞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.