İpek Yolu Türk devletlerini hangi yönlerden etkilemiştir?

İpek Yolu, sizce Türk devletleri ve toplumlarını hangi yönlerden etkilemiş olabilir?

İpek Yolu, Türk devletlerinde ilişkilerde belirleyici olmuştur. Köktürkler Döneminde, Köktürklerin batı kanadını yöneten hakanı İstemi Yabgu, İran’daki Sasani Devleti ile İpek Yolu’nu kontrolünde tutan Ak Huna’a karşı ittifak yapmıştır. Ak Hun Devleti, Sasani ve Köktürk devletlerinin baskıları sonucu yıkılmış ve toprakları bu iki devlet arasında paylaşılmıştır. Bu anlaşmaya sebep ipek yoludur. İpek yolu paylaşımı için Akhunlar yıkılmıştır.
Sasaniler ile Köktürkler arası yine ipek yolu sebebiyle, sasanilerin İpek yolunun tamamına sahip olmak istemesi yüzünden bozulmuştur.

Köktürkler bu sefer Bizansla anlaşma yoluna gitmişler. Bizans çatışmaları sonucunda Sasaniler zayıflamışlardır. İpek yolu devlet ilişkilerinde belirleyici olmuş, devletler bu yola her zaman sahip olmak istemiştir.

İipek yolu Türk devletleri, toplumlarına ve Türk uygarlıklarının ekonomik kaynağı olmuştur. İpek Yolu sadece Türkler için ekonomik kaynak olamayıp, bilgi, fikir ve kültürlerin geçiş yolu olması sebebiyle, Türklerin fikri ve kültürel olarak gelişimine katkıda bulunmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. SÜPER BU SİTE 6. SINIF İMYAY YAYINLARINDAN TÜM soruları cevaplayan sorular tek bu site arkadaşlar size öneririm

    1. Aynen arkadaşlarıma söylycm onlardan burdan baksın. Çok teşekkürler bu cevapları yazana süper bi site. 5\5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.