Işık nasıl yayılmaktadır?

Işık nasıl yayılmaktadır? Işık, uzun zamandan beri bilim insanlarının merak ettiği ve üzerinde çalıştığı konulardan biri olmuştur. 

Çevremizde meydana gelen olayları, nesneleri, eşyaları ve varlıkları görebilmek için ışığın gerekli olduğunu biliyoruz. Ancak ışık sadece etrafımızda yer alan cisimleri görmemizi sağlamaz. Aynı zamanda olayların nasıl gerçekleştğini anlamamıza da yardım eder. ister doğal olsun ister olmasın bütün ışık kaynakları ışık yayar.

Işık Nasıl Yayılır?

karanlıkta yol alan bir otomobilin farlarından yayılan ışık, ağaç dalları arasından süzülen güneş ışığı ve stadyum lambalarından yayılan ışık doğrusal olarak yayılmaktadır. evimizdeki ya da sınıfımızdaki lambaların ve sokakları aydınlatan sokak lambalarının her yönde ve bir doğru boyunca ışık yayar.

Benzer şekilde, sinema salonlarında film makinesinden çıkan ışığın karanlıkta nasıl bir yol izlediğine dikkat ettiniz mi? Bu örneklerden yola çıkarak bir ışık kaynağından çıkan ışığın, her yönde ve bir doğru boyunca yayıldığını söyleyebiliriz.

ışık nasıl yayılır

Bilim insanları ışık kaynaklarından çıkan ışığı kağıt üzerinde gösterirken basit ışın çizimlerinden yararlanırlar. Bunun için düz bir çizgi çizer ve bu çizginin ortasına bir ok işaret koyarlar. Çizilen bu çizgilere ışın veya ışık ışını denir. Bu çizimler, ışığın doğrusal bir yol izlediğini göstermek için kullanılır. Bundan böyle biz de bu tür çizimler yapacağız ve açıklamalarımızda ışık yerine çoğunlukla “ışın” kelimesini kullanacağız.

Bir el fenerinden yayılan ışık, fenerdeki lambanın bir noktasından değil her noktasından yayılan ışınların bir araya gelerek oluşturduğu ışın demetlerinden oluşur. Bu ışın demetlerini kağıt üzerinde gösterirken basit ışın çizimlerinden yararlanılır. Bunun için ışığın yayılma doğrultusuna göre ışınlar çizilir, koyulan okun yönü ise ışığın yayılma yönünü gösterir. Bir el fenerinden yayılan ışınlar basit ışın çizimleriyle aşağıdaki gibi gösterilebilir.

Benzer şekilde, odamızı aydınlatan lambalardan ve bir uçağın farlarından çıkan ışıklar da basit ışın çizimleriyle gösterilebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.