Ses hangi ortamlarda daha hızlı yayılır? Neden?

Sizce ses hangi ortamlarda daha hızlı yayılır? Neden? Canlı veya cansız varlıklardan çıkan sesler, titreşim sonucu meydana gelir. insanda ses telleri titreşirken, rüzgar ağaç yapraklarını titreştirir. Arılar kanatlarını çok hızlı çırptıklarından dolayı titreşim meydana getirir ve ses çıkarır. Bağlama, gitar, keman gibi telli çalgılarda telin titreşmesi sonucunda ses meydana gelir. Uçaklar yere yakın uçtuklarında motorlarından çıkan sesler, havada ilerleyerek penceremizin camlarını titreştirir.

Ses, ses kaynaklarının titreşimi sonucunda oluşur. Oluşan sesler havayı da titreştirerek kulağımıza gelir. Kulağımıza gelen sesler de kulak zarında titreşimlere neden olur. Beynimiz bu titreşimleri ses olarak algılar ve duyma olayı gerçekleşir. Ancak insan kulağı her sesi duyamaz. Belirli bir şiddet aralığındaki sesleri işitebilir. Gerek sesin oluşumunda gerekse sesin iletiminde titreşim hareket oldukça önemlidir.

Titreşimler sonucunda oluşan sesler, tıpkı suya atılan taşın oluşturduğu gibi dalgalar halinde yayılır. Sesin en hızlı yayıldığı ortam da havadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.