Farklı cisimlerden niçin farklı sesler çıkar?

Farklı cisimlerden niçin farklı sesler çıkar?  Sokakta yürürken kulağımıza çeşitli ses kaynaklarından yayılan farklı sesler ulaşır. Bunlar insan sesi, hayvan sesi, makine sesi gibi farklı sesler olabilir. ses kaynaklarından farklı seslerin çıkması hayatımızı oldukça kolaylaştırır. Bir kuş sesi ile bir kedinin sesini rahatlıkla ayırt edebiliriz. Aynı şekilde rüzgarın çıkardığı sesle çaydanlıkta kaynayan suyun çıkardığı ses de farklıdır. Televizyondan, elektrikli süpürgeden ve duvarı delmek için kullanılan matkaptan çıkan seslerin hepsi birbirinden farklıdır. Benzer şekilde insanların çıkardığı sesler de birbirinden farklıdır. Bu farklılığın nedeni ses kaynaklarının farklı olmasıdır.

farklı cisimlerden farklı ses

Plastik, porselen, cam, tahta ve metal kaplara tahta kaşıkla vurduğumuzda çıkan seslerin hepsi birbirinden farklı olacaktır. Çünkü cisimlerin yapıldığı maddeler oluşturulan sesi etkiler. Bunun yanı sıra porselen tabaklarla porselen kaselerden çıkan sesler de birbirinden farklı olacaktır. Aynı maddeden yapılmalarına rağmen şekillerinin farklı olması da sesi etkileyecektir. Farklı cisimlerle farklı seslerin üretilebilmesi, çeşitli müzik enstrümanlarının geliştirilmesini sağlamıştır.

farklı seslerin çıkma sebebi

Örneğin yanda görülen baterinin zil ve davullarına tokmakla vurulduğunda farklı sesler çıkar. davulların bazıları eğer deriden veya özel bir plastikten yapılmış ise onların da çıkardıkları sesler farklı olur. Zil ve davullara metal ya da ahşap bir tokmakla vurduğumuzda yine farklı sesler çıkacaktır.

Farklı maddelerden farklı ses çıkmasına hayvanlar aleminden de örnekler verilebilir. Örneğin sincaplar ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kabuklu yiyecekleri çok sever. Bir sincap, bu kabuklu yiyeceklerinin içlerinin dolu olup olmadığını yiyeceklerin kabuklarına vurarak anlar. kabuktan gelen sesin farklılığı, ona yol gösterir ve içinin dolu olduğunu anladığı kabuğu dişleri ile kırarak karnını doyurur.

Bir başka örnek olarak yarasalar verilebilir. yarasalar, görme duyuları çok zayıf hayvanlar olup çıkardıkları seslere göre yollarını bulurlar. Anlaşılacağı üzere farklı cisimlerden farklı seslerin çıkması canlıların hayatlarını kolaylaştırıcı etkilerde bulunmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.