Farklı sesleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Farklı sesleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Ses titreşimle oluşur ve dalgalar halinde yayılır. Titreşen cisimlerde olduğu gibi ses dalgasının da genliği ve frekansı vardır. Titreşen bir cismin denge konumu ile yapmış olduğu uzaklığa genlik adı verilir. Cismin bir saniyedeki titreşim sayısına ise frekans denir. Her ses dalgasının belirli bir frekansı ve genliği vardır.

sesleri birbirinden ayıran özellikler

Çevrenizde oluşan seslerden bazılarının ince, bazılarının kalın olduğunu fark etmiş olmalısınız. Sınıfınızdaki bazı arkadaşlarınızın sesinin diğerlerine göre ince, bazılarının ise kalın olduğu dikkatinizi çekmiştir. Yaz aylarında çevrede dolaşan sinek ya da arının sesini zor duyarsınız. Hatta sivrisineklerin sesini duymanız için sineğin kulağınıza iyice yaklaşmış olması gerekir. Oysa hava bulutlu iken kilometrelerce uzakta oluşan gök gürlemesini duyabilirsiniz. Yerden kilometrelerce yüksekte seyreden uçağı motor sesinden fark edebilirsiniz. Gök gürlemesi veya uçağın motor sesi şiddetli, sineğin sesi ise zayıf olarak nitelendirilir.

Buna göre sesin, şiddetli-zayıf ve ince-kalın olmak üzere iki özelliği vardır. Sesin şiddetli veya zayıf olma özelliği şiddet, ince veya kalın olma özelliği de yükseklik olarak ifade edilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.