İsraf sözcüğünün anlamını sözlükten bularak defterinize yazınız.

“İsraf” sözcüğünün anlamını sözlükten bularak defterinize yazınız. İsraf, gereksiz yere harcama yaparak savurgan davranmaktır.

İslam dini sahip olduğumuz imkanları ölçülü bir şekilde kullanmamızı ister. Kur’an-ı Kerim’de israftan kaçınmamız gerektiği hususu şu şekilde belirtilir: “…Yiyiniz, içiniz ancak israf etmeyiniz. Bilin ki Allah israf edenleri sevmez.”

Hz. Muhammed bizlere verilen her türlü nimeti tutumlu olarak kullanmayı öğütlemiş ve sade yaşamıyla bizlere örnek olmuştur.

Hz. Muhammed’in ailesinde her şey tutumlu bir şekilde kullanılmıştır. Yiyecek, içecek ve giyecek başta olmak üzere tüketilen şeyler israf edilmezdi. Hz. Peygamberin ailesinde herkese yetecek kadar yemek yapılır ve artan yemekler israf edilmezdi.

Hz. Muhammed ve aile bireyleri lüks ve gereksiz harcamalardan kaçınmışlar, örnek bir hayat sürmüşlerdir. İhtiyaçlarından fazla giyim ve ev eşyası bulundurmamışlardır. Mütevazı bir hayat tarzı tercih etmişlerdir.

Hz. Muhammed evinin ihtiyaçları için alışveriş yaparken ihtiyaçtan fazlasını almazdı. Hz Peygamberin ailesinde gereksiz yere para, gıda ve giyecek harcanmadığı gibi zaman israfından da uzak durulmuştur, çünkü insanın sahip olduğu en değerli hazine zamandır. Zamanını en verimli şekilde değerlendiren kişi, dünyanın en değerli kazancını elde eder.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.