İsraftan niçin kaçınmalıyız? Açıklayınız.

İsraftan niçin kaçınmalıyız? Açıklayınız. İsraf, gereksiz yere harcama yaparak savurgan davranmaktır. İslam dini sahip olduğumuz imkânları ölçülü bir şekilde kullanmamızı ister. Kur’an-ı Kerim’de israftan kaçınmamız gerektiği hususu şu şekilde belirtilir: “…Yiyiniz, içiniz ancak israf etmeyiniz. Bilin ki Allah israf edenleri sevmez.”

Hz. Muhammed bizlere verilen her türlü nimeti tutumlu olarak kullanmayı öğütlemiş ve sade yaşamıyla bizlere örnek olmuştur.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesinde yiyecek ve giyecek konusunda israftan kaçınılırdı. Artan ekmekler atılmaz, mutla­ka değerlendirilirdi. Yemekler israf edilmezdi. Peygamberimi­zin de aile bireylerinin de giysi­leri gösterişten uzak, sadeydi.

Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesi her türlü israftan kaçın­mışlardır. Kazançlarını kendi­leri temin etmiş, hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışmışlardır. O hâlde biz de dinimizin öğütlerini ve Peygam­berimizin uygulamalarını örnek almalıyız. İmkânlarımızı ölçülübir şekilde kullanmalı ve israftan kaçınmalıyız. Çalışmanın, kazanmanın güçlüklerini bilmeli, kaza­nılan imkânları israf etmemeliyiz. Sahip olduğumuz varlıkların kıymetini iyi anlamalı, bunları en güzel biçimde değerlendirmeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.