Başarılı bir esnafın sahip olması gereken özellikleri neler olmalıdır?

Size göre başarılı bir esnafın sahip olması gereken özellikleri neler olmalıdır? Ahilik (lonca) teşkilatı ile benzerlik gösteren sivil toplum kuruluşları nelerdir?

Başarılı esnafın sahip olması gereken özellikler

– Esnaf hileye başvurmaz, tenezzül etmez namusu ile çalışır.

– Esnaf içinde bulunduğu teşkilatın esnaf kuruluşunun kurallarına titizlikle riayet eder. Bu kuralları uygular.

– Esnaf dükkan açmak için gerekli kreterleri taşıyorsa dükkanını açar, ehil olmadığı, usta olmadığı bir konuda dükkan açmaz. İyi bildiği işi yapar.

– Herhangi bir yolsuzluğa başvurmaz. ve bu tür olaylarla adı anılmaz. Esnaf isminin temizliğini iyi korumalıdır.

– Yaptığı işte veya sattığı üründe, alması gereken parayı alır. Müşterinin bilgisizliğinden faydalanarak fahiş parlar almaz. Hileli mal satmaz.

– Hileli ve çürük mal satmayacaksın, müşteriden fazla para almayacaksın, bir başkasının malını taklit etmeyeceksin, noksan tartmayacaksın ve bozuk terazi kullanmayacaksın, sahte ve kalitesiz mal üretmeyeceksin.

– Ahilik şartlarına ugun hareket etmesi gerekir. Bu kurallar günümüzde de geçerli evrensel kurallardır.

1-Elini açık tut: Cömert olmak, düşkünlere yardım etmek için, 2-Kapını açık tut: Konuksever ve misafirperver olmak için, 3-Sofranı açık tut: Yoksullara, yemek yedirmek, misafire ikramda bulunmak için. 1-Elini bağlı tut: Hırsızlık, zorbalık ve kötülük etmemek için, 2-Dilini bağlı tut: Dedikodu, yalan, iftira ve gıybetten uzak durmak, 3-Belini bağlı tut: Kimsenin namusuna, haysiyet ve şerefine göz dikmemek için.

Günümüzde her meslek için kurulmuş meslek odaları vardır. 5373 sayılı Esnaf Dernekleri ve Esnaf Birlikleri Kanunu çıkarılmış, 1964 yılında yürürlüğe konulan 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu ile de esnaf sanatkârlar teşkilatı kurulmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. neden bir kaç gündür sorularımıza cevap vermiyorsunuz çok merak ettim başınıza kötü bir şey mi geldi

  2. cumleten selam aleykum şimdi guzel anlatmısınız gereklı esnaf gunluğunu
    sımdı hocam 2006 dan beri esnafım 5 ay evel kapatın iş yerını işlerim cok ıyı olmasına ramen musterı arzalı urun getırdı tamır etım el emeğini aldım 3 ay sonra geldı sen işini yapmamıssın tamır etmemısın başkasına gotrdum sen yapmamısın dıer laflar ettı ve oda yanımdaydı ne yaptığımı gorduğu halde laflarına devam ettı dedım yanımda değilmiydim değildim dedı ne yaptımsa getır alayım paranı gerı vereyım he yanı benım parcamımı calacaksın dedı ve olmayacak sebepden dukanı kapattım onu ve cevresındekılerı azat etmedım 2 cocuk babasıyım 5 aydır sabır dıorum sımdı hocam sen yazmısın namuslu olacan musterı namussuzluk yapıyo ona nabıcan şerefli olacan dıon musterı şerefsizliğin kralını yapıyo usta esnaf lık dersı verme vereceksen arastır ole ver sonra burada hıkaye anlatır kendı klendıne okursun yazarsın gunde kactane kopuk musterı gelıyor tekel bayısı nı dsun gece 22 den sonrası gelen musterı drustmu pavyonda calısan adam drustmu vea hurdacıdan alınan urunler drustmu 2 200 sat durustler bu zamanda ack kalıyor yada yarını ceza evlerınde ya allah ya sabır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.