Mutfak tezgahı yapımında ve porselen kapların sırlanmasında hangi malzemelerin kullanılmasının uygun

Mutfak tezgahı yapımında ve porselen kapların sırlanmasında hangi malzemelerin kullanılmasının uygun olacağını araştırınız. Araştırma sonuçlarını öğrenci çalışma kitabının 52. sayfasındaki bölüme yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

mermerit tezgah

Asitler mermer ve metalleri, bazlar da cam ve porseleni etkileyerek tahrip eder. Örneğin kesilmiş limonun uzun süre mermer mutfak tezgâhı üzerinde bırakılması durumunda limonda bulunan asit mermere zarar verebilir. Kristal cam eşyalar ile sırsız seramik kapların bulaşık makinesinde yıkanması durumunda deterjanın yapısında bulunan bazlar, bu eşya ve kapların yüzeylerinde bozulmalara neden olabilir.

Mutfak tezgahlarını mermerit denilen maddeden yapılabilir. Mermerit, mermer tozu ve polyester karışımından özel olarak üretilen tezgahlardır. Mermerit tezgahlar genelde mutfak tezgahı, kuaför tezgahları, okul, lokanta, hastane, turistik tesisler, kurumlar, kooperatifler vb. için çok evyeli lavabo dökümü, hilton lavabo karşılama bankoları gibi ihtiyaçları sınırsız renk ve model seçenekleri ile yapılabilir. Mermerit üzerine dökülen asit, yağ, yoğurt suyu, kola, çay, limon suyu ve asitli temizleyiciler gibi dış etkenlerden etkilenmez. sıvıları kesinlikle emmez, yüzeyinde gözeneksiz olduğundan leke oluşturmaz, kir, bakteri ve mikrop oluşumuna izin vermez. Mermeritin imalatı esnasında, malzemenin havası alındığından dolayı, ürünlerde çatlama ve hava boşlukları olmaz. polyester bazlı üretim olduğu için, kasılmadan dolayı kırılma yapmaz.

porselen sırlama maddeleri

Porselen kapların sırlanmasında kullanılan maddeler: Kurşun silikatlar, kurşun sülfür veya sülüğen ile kil karışımından meydana gelir. Bu sırlama maddesi saydamdır.

Sırlama bazen serpme, buharlaştırma veya püskürtme yoluyla yapılır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.