Japonya İmparatoru Hirohito Kimdir? Ve Pearl Harbor

Japon imparatoru (Tokyo, 1901). imparator Yoşihito ile imparatoriçe Temei’nin oğlu olan Hirohito, Japon inanışına göre Tanrı’nın torunu olarak doğmuştu, kendisi de bir gün tanrı olacaktı. 1914’te soylular okulu Grakuşin’i bitirdi, 1916’da da veliaht seçildi. 1921 yılında Avrupa gezisine çıktı (böyle bir gezi o güne kadar hiçbir veliaht tarafından yapılmadığı için önemli sayılır), ülkesine döndüğünde de kral naibi seçildi. 1924’te prenses Nagako’yla evlendi. Babasının ölümü üstüne imparator oldu (1926). Şova (“parlak uyum çağı”) dönemini başlattı. Mutlak bir hükümdar olan Hirohito, ulusal yayılma siyasetini benimsedi ve destekledi: Hükümdarlığı sırasında Mançurya ve jıhı’yı birleştiren Mancuguo kuruldu (1932); Çin’e askeri müdahalede bulunuldu (1932). Japonya, Milletler Cemiyetinden ayrıldı (1933). Bu arada peş peşe dört kızı olması, kendisine karşı çeşitli komploların hazırlanmasına neden oldu; 1933’te taht vârisi prens Akihito’nun doğmasıyla bu tür olaylar sona erdi. 1941’de A.B.D’ne karşı savaş açıldı.

Pearl Harbor Ve Hiroşima

İkinci Dünya savaşı başladığında Hirohito, kendisini Hitler ve Mussolini’ye bağlayan Antikomintern anlaşmasını imzaladı. 7 Aralık 1941 ‘de Pearl Harbor’a demirli A.B.D filosu imha edildi. 1945 ilkbaharında bu kez japonya, insanlık tarihinde hiç rastlanmamış bir felaketle karşılaştı. 26 Temmuzda Truman, Japonya’yı kayıtsız şartsız teslime zorladı. Hiroşima (6 Ağustos) ve Nagazaki’ye (9 Ağustos) atılan iki atom bombası Japonya’ya inen öldürücü darbe oldu. Yalta konferansı döneminden başlayarak Hirohito “imparatorluk sülalesi ayakta kalmak koşuluyla” teslim olmaya razıydı. 14 Ağustosta şu açıklamayı yaptı: “Otoriteme dayanarak savaşa son veriyorum”. 27 Eylül 1945’te de imparator artık tanrı değildi: Diyet meclisine katılıyor, görüşmeler yapıyordu.

Hirohito’nun savaş suçluları mahkemesine verilmesini Mac Arlhur engelledi. Günümüzde son derece güçlü bir sanayinin ve iktisadın başında bulunan Hirohito, savaş sonrası japonya’sının büyük değişiminde payı olan bir devlet adamıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.