Karbonat Nedir? Yararları Kullanım Şekilleri ve Uygulama Alanları

Karbonat Nedir? Yararları Kullanım Şekilleri ve Uygulama Alanları Karbonat deyince aklımıza ne gelir? Sanırım çoğumuzun aklına hamur işlerinde kullanıldığı gelmiştir. Karbonatı incelediğimizde bir çok yararının olduğunu görürüz. Sağlıktan kozmetiğe kadar bir çok yararı olan ürün suda da hemen çözüldüğünden bir çok sektörde kullanılmaktadır. Karbonatın Kimya maden gibi bir çok alanda kullanılan çeşitleri mevcuttur. Genel adı karbonik bazik tuzu olan karbonatın Sodyum, kalsiyum, magnezyum, amonyum, baryum çeşitlerinden oluşur.

Karbonat kimyasal maddelerden oluşsa da çoğu yiyecek ve içecek maddelerinin içeriğinden daha doğal ve zararsızdır.

Bunula birlikte herhangi bir alerjisi olanları olumsuz etkileyebilmektedir.

Karbonatın Yararları ve uygulama Alanları

Yaz aylarında herkesin ortak problemi terlemedir. Karbonat bu terleme problemine çözüm olmakta, doğal yollardan terlemeyi en aza indirmektedir. Çok ucuz olması sebebiyle de çok cazip bir alternatiftir. Terlemeyi beraberinde de kokuyu engelleyen karbonat doğal yöntemi aynı zamanda cildin pürüzsüz ve daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Kullanımı şöyledir;  Karbonat biraz sirke ile karıştırılarak krem kvamına getirilir ve banyo sonrasında en çok terleyen bölgelere koltukaltları v.s. hafif bir masajla sürülür. Doğal yolla yapılan bu kremin etkisi birkaç gün sürecektir. Deodarant gibi doğal olmayan ürünler kullnmak zorunda kalmayacaksınız.

Parlak bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken karbonat ve su karışımı yaparak bunu yüzünüze hafifçe masaj şeklinde uygulamak, cildinizin parladığını ve yumuşadığını göreceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken husus karbonat su karışımı uyguladığınız bölgeleri çok yiyi durulamanız olacaktır.

Karbonatın temizlik içinde bir çok yararları vardır. Ev hanımları tasarruf etmek için en iyi yöntem temizliklerine karbonatıda dahil etmek olacaktır. Deterjan ve temizlik madde kullanımını azaltacak yarı yarı indirmenize sebep olacaktır. Ulusal olarak düşündüğümüze katkısı yansınamaz ama maalesef yetri kadar bilinmemekte ve kullanılmamamaktadır.

Uygulaması çok basit deterjanla birlikte bir miktarda karbonat ilave etmektir. Çaöaiırlarınız dezenfekte olacak kimyasal çözeltilerden arınacaktır. Gümüş eşyaları parlatmak için su ve karbonat yetecektir. Porselen eşyalarınız için ise karbonatın yanına bir miktar da limon ilave etmeniz yetecektir. Karbonat tüm bunların yanında aynı zamanda paslanmayı da önlemektedir.

Mutfak ve banyo fayansları lavabo gibi zeminleri çok kolaylıkla karbonat ile temizleyebilir daha hijyenik olabilirsiniz. Yağ ve meyve suyu lekelerini de temizlemekte karbonat çok iyidir. Yağ veya meyve suyu dökülen bölgeye bir maktar yeteri kadar karbonat dökünüz ve bekleyiniz lekelerin olumsuz faktörlerin kaybolduğunu göreceksiziniz. Tıkanan mutfak ve banyo giderleriniz için de karbonatı önerebiliriz. 1-2 litre kanar su ile karbonatı karıştırınız, oluşan karışımıda tıkanan gidere dökünüz. Giderinizin nasıl açıldığını görecek buna inanamıyacaksınız.

Halı ve tüllerde oluşan kokuları karbonat ile giderebilirsiniz.

Ağız sağlığında karbonatı kullabilirsiniz. Hem ağız kokusunu gidermede hem dişleriniz sağlıklı kalmasında size yardımları çok olacaktır. Uygulaması gayet kolaydır. Diş fırçaladıktan sonra karbonat ile bir daha fırçalayınız. dişleriniz beyazlayacak güzel bir görünüme kavuşacak beyaz dişlere sahip olacaksınız. Bir miktar tuz ile karıştırdığınızda ağızda biriken zararlı maddelere temizler ağzı tezenfekte eder ve ağız sağlığında olumlu sonuçlar verir.

Eskiden de bildiğimiz gibi bu en çok bilinen de budur mide rahatsızlığı çekenlerde bu ürünü çok rahat kullanmakta midelerde rahatlamaya sebep olmakatadır. Sadece bir miktar suyla karıştırıp içmek gerekmektedir.

Kepek sorunu yaşayanlarında karbonat akıllarında olsun, saçınızı yıkadıktan sonra karbonat ile masaj yaparsanız kepek ortadan kalkacaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.