Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Harf Anlamları Nedir?

Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Harf Anlamları Nedir? Romalılar bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları buldular ve tasarladılar.

Bunların günümüzdeki numarik değerleri şöyledir;

I=1

V=5

X=10

L=50

C=100

D=500

M=1000

Günümüzde de yazıda kitap dergilerde zaman zaman kullandığımız bu Roma Rakamı harfleri yan yana getirelerek büyük sayılar oluşturalabilir. Örnek verecek olursa 35 rakamı roma rakamlarına göre XXXV şeklinde yazılabilir. Tabi harflerin yazım kuralları vardır bunların bilinmesi ve yazarken bu kurallara uyulması gerekmektedir. Bir harf yani rakam en fazla 3 defa yan yana yazılabilir. Bir harfin sol tarafına kendinden küçük değerli bir harf geldiğinde toplanarak oklunur örnek VI 6’dır 5ve 1 eş değer gelen harfler yan yana gelmiş 5 in yanında 1 toplanarak 6 olarak okunmaktadır. Aynı şekilde sola gelen harf çıkarılarak okunur örnek IV=4  5ten 1 çıkarılarak okunur ve 4 tür.

Roma rakamları ile yazılabilecek en uzun ve büyük değerdeki sayı 3888 dir. Çok sık olarak rastlanmamakta birlikte harflerin üzerine çizgi ile yazılarak V_ bunun okunuşu 5000 şeklindedir yani kendi değeri ile 1000 çarpılır. Roma rakamları ile ilgili bazı usuller eklenmişse de 10lu sisteme göre çok yetersiz kalmaktadır. Günümüzde estetik ve sembolik olarak kullanımı vardır.

Aşağıdaki tabloda 1den 100e kadar roma rakamları karşılığı görülmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.