Alkolün insan vücuduna kısa ve uzun süreli etkilerini anlatan…

Aşağıdaki noktalı yerlere alkolün, insan vücuduna kısa ve uzun süreli etkilerini anlatan bir hikaye yazalım. “Kişinin alkollü içeceklere fiziksel ve psikolojik sağlığına zarar verecek şekilde bağımlı olması” diye tanımlayabileceğimiz alkolizm uzun süre boyunca ve yüksek oranlarda alkol alımı ile gerçekleşir.

Alkol, alındıktan sonra hızla kana karışır. Kana karışan alkol miktarına göre beyinin çalışması yavaşlar. Alkol başta karaciğer olmak üzere vücudun pek çok organına zarar verir. Mide rahatsızlıkları, psikolojik bozukluklar, kansızlık, düzenli alkol alan kişilerde görülen rahatsızlıklardan sadece birkaçıdır.

Alkol bağımlılık oluşturmadığı durumlarda da insan için tehlike içermektedir. Ülkemizde trafik kazalarının nedenleri arasında alkollü araç kullanımı ilk sıralarda yer almaktadır.

Sarhoş edici içkilerin öyküsü de oldukça eskidir. Belki 5000 yıl önce Mısır’da, bir rastlantı sonucu keşfedilen alkollü içecekler, bağımlı olanlar için bir başka baş belasıdır. Değişik çağlarda kanunla yasaklamanın bile önüne geçemediği alkollü içkilerin zararlarını da kısaca gözden geçirelim:

Alkolü her gün alanlar çok zor bırakırlar. Sarhoşluk; dikkatin dağılması, iradenin zayıflaması, saldırganlık, el titremesi gibi belirtilerle anlaşılır. Alkolün etkisi geçince bu belirtiler ortadan kalkar. Fakat bu belirtiler, alkolün sadece geçici zararlarıdır.

Alkol bağımlılığının karaciğer, göz, beyin ve diğer organlar üzerindeki kalıcı zararları zamanla ortaya çıkar. Özellikle alkole bağlı karaciğer tahribatının tedavisi çok zordur. Alkol bağımlılarının aileden başlayarak çevrelerinde yol açtıkları huzursuzluk ve israf da tamiri zor sosyal sorunlardır. Medeni insanın böylesine zararlı bir bağımlılıktan uzak durması gerekir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

 1. yaaaaaaaaa bu yazılar benim fen odevımdekı çk 24 .sayfadakı yazılar ya bu bnım ısıme cok yaradı elinize saglık

    1. AYNEN BEN 5’E GİDİYORUM BENDE YAZIM BARİ 23 TE DE MEKTUP VARR DEĞİLMİ ARKADAŞLAR

    2. gerçekten çok yaradı.24.sayfasına hatta bu bilgilendirici metnin altına kısa bir öğüt yazabilirsiniz.[BEN ÖYLE YAPTIM ÇOK GÜZEL OLDU***]

 2. selamün aleykum arkadaşalr bence yazı çok uzun ama güzel hemsini 1 dk. da okuum valla biilla yazan kişinin ellerine sağlık

 3. arkadaşlar alkol içki vb. içenleri uyarın lütfen dünyamız bu pis seyleri içmesin

 4. Bencede zaten dünyanın neredeyse tamamı böyle alkol veya sigara içiyorlar yok edin şu pis şeyleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.