Kendinizin tarım işçisi olarak mevsimlik göç eden bir ailenin çocuğu olduğunuzu

Kendinizin tarım işçisi olarak mevsimlik göç eden bir ailenin çocuğu olduğunuzu var sayınız. Hangi sorunları yaşardınız? Örnek veriniz.

mevsimlik göç

Yılın belirli aylarında, yaşadığım yerden uzaklarda ailemle birlikte ailem iş bulup çalışması için göç etmemiz çok zor ve meşakkatli bir iştir. Yollarda çok zorluklar çekmekteyiz.

göç ve şehir nüfusunun artması

Bu fotoğraf yolda çektiğimiz zahmeti göstermeye yeter sanırım.

Ailemin çalışacağı yere ulaştığımızda bizi 3-4 ay boyunca büyük sorunlar bekler. 3 ay boyunca bir çadırda yaşamak zorunda kalacağız. Burada eşyalarımız yok, yada çok az miktarda eşyamız var. Elektrik su gibi temel ihtiyaçlara erişmek de çok zorlandığımız gibi, en basit tuvalet ihtiyacımız için bile umumi tuvalet kullanmak ve sıra beklemek durumunda kalıyoruz.

Benim sorunlarım saymakla bitmez, çoğu zamanla arkadaşlarımla oyun oynayamıyor, ailemle birlikte tarlaya çalışmaya gidiyorum.

Bu kadar zor şartlarda yaşamanın yanında bir de, okuluma geç kalma üzüntüsünü yaşıyorum. Okullar açıldığında hala ailem burada çalışmaya devam ettiği için, ben okula geç başlıyor ve derslerimden geç kalıyorum.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.