Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları neler olabilir?

Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları neler olabilir? Açıklayınız. Dinin emri müslüman bir kimsenin kötü davranış ve alışkanlıkları olamaz. Bu tür davranışlar yasaklanmıştır.

Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları

1- Kötü davranış ve alışkanlıklarımızı analiz edip, bunların neler olduğunu öğrenmeliyiz. İlk önce kendimizi kontrol ve denetim altında tutumalı, tespit ettiğimiz davranışları değiştirme yoluna gitmeli, insanlarla karşılıklı sevgi, saygı, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalıyız.

2- Çevre, ve arkadaş seçimine dikkat etmeli, kötü alışkanlık ve davranışları olan arkadaş çevresi içinde bulunmamalıyız. Bu davranışlar bizi de etkileyecek, farkında olmadan bu çevrenin etkisinde kalmamız mümkün olacaktır.

3- Aile hayatı çok önemlidir, aileler çocukların davranış, hal ve hareketlerini takip etmeli, çocukları her zaman iyiye, güzele, rencide etmeden tepkilerini çekmeden yönlendirebilmelidir.

4- Her insanı Allah’ın yarattığını düşünerek, zayıf yönlerini ele alarak onları küçük görmemeli, kendimizde olan noksanlıklar da, bir imtihanın parçası olacağını düşünerek, bu sebepten başkasına haset, kin, düşmanlık ve kısakançlık beslememeliyiz.

5- Güzel ahlakı emreden dinimizin emir ve yasaklarını uygulamalı bu değerlere sıkı sıkı bağlı olmalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.