Kötü davranışlarda bulunanlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini düşününüz.

Kötü davranışlarda bulunanlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini düşününüz. Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız. Müslüman bir kimsenin en temel görevlerinden biri de iyiliği öğütlemek, kötülükten sakındırmaktır.

İnsan, içinde yaşadığı toplumun üyesidir. Toplumda yaşanacak olumsuzluklar, kendisinivde etkiler. Bu tutum ve davranışları görmemezlikten gelmek doğru değildir. Herkes gücü ve sorumluluğu yettiği ölçüde bu olumsuzlukları düzeltmeye çalışmalıdır. Aksi takdirde toplumun tüm bireyleri zarar görür.

Kötü davranışlar toplumdaki huzur, mutluluk, güven ortamına zarar verir. İnsanlar arasındaki sevgi ve saygıyı zedeler. Yardımlaşma ve dayanışma duygularını yok eder. Bu nedenle kötü davranış gösterenlere karşı duyarlı olmalıyız. Örneğin okul eşyalarına zarar veren arkadaşlarımızı kibarca uyarmalıyız. Yalan söyleyen, başkalarını aldatan, dedikodu yapan ve kötü davranışlar sergileyen arkadaşlarımıza bu davranışlarının uygun olmadığını anlatmalıyız. Bu davranışımız aynı zamanda sorumlu bir vatandaş olmamızın gereğidir. Hz. Ali de “İyi insanla kötü insan senin yanında aynı seviyede olmamalıdır. Çünkü bu, iyileri iyilik yapmaktan soğutur; kötüleri de kötülük yapmaya alıştırır.” diyerek yanlış davranışlarda bulunanların uyarılması gerektiğini vurgulamıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.