Kuran’da kıssaların yer almasının nedenleri nelerdir?

Kuran’da kıssaların yer almasının nedenleri nelerdir? Öğrendiklerinizden hareketle Kuran kıssalarının amaçlarını listeleyerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Kur’an kıssaları insanların geçmişte yaşanmış olaylardan ders almalarını amaçlar.

2.İnsanları uyarmak için ilk peygamber Hz. Âdem ile son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) arasında pek çok peygamber gönderilmiştir. Kur’an’da bu peygamberlerden bir kısmıyla ilgili kıssalar anlatılır.

3. Kur’an kıssaları bütün peygamberlerin, insanları tevhide yani Allah’ın birliğine inanmaya, ona ibadet edip iyi ve güzel işler yapmaya çağırmak için gönderildiklerini bildirmek amacını da taşımaktadır.

4. Kur’an kıssalarının bir amacı da insanların, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in peygamberliğine inanmalarını sağlamaktır. Okuma yazma bilmediği halde geçmişte yaşamış topluluklar ve peygamberlerle ilgili olayları bilip anlatması onun peygamberliğinin bir kanıtıdır.

5. Kurandaki kıssalar, bir taraftan da Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ve inananların sıkıntılara karşı dayanma gücünü artırmayı, onları teselli etmeyi amaçlar. Onları dua etmeye, sabırlı olmaya ve Allah’a güvenmeye teşvik eder.

6. Kuran kıssalarında peygamberlere inanmayan, onların getirdikleri buyruklara uymak istemeyen toplumların başlarına gelen olaylardan haber verilir. Böylece insanların, geçmişte olan bu olaylardan ders alarak aynı hatayı işlememeleri amaçlanır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.