Kıssadan hisse çıkarmak deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Kıssadan hisse çıkarmak deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Anlatılan hikayeden ders çıkarma demektir. Ders alınması gereken kısa hikaye, olay veya anlatımlara kıssa denir. Kur’an’da ise kıssa, Yüce Allah’ın, insanları uyarmak ve onlara doğru yolu göstermek için geçmişte yaşamış topluluklar ve peygamberler hakkında verdiği haberlerin ortak adıdır.

Kur’an-ı Kerim’de, geçmişte yaşamış topluluklar ve peygamberler hakkında anlatılan ibret verici hikâye ve olaylara kıssa denir.

Kur’an kıssalarında, peygamberler ile iyi insanların sabır ve gayretle kötülüklerle mücadelesi anlatılmıştır. Diğer taraftan Allah’a inanmayanların ve kötülük yapanların da nasıl cezalandırıldıkları gözler önüne serilmiştir. Örneğin Hz. Musa’ya kötülük eden Firavun, Kızıldeniz’de boğulmuş, Hz. Musa ile ona inananlar ise kurtulmuşlardır.

Peygamberler, Yüce Allah’ın seçip görevlendirdiği örnek insanlardır. Onlar insanlara iyiyi, doğruyu ve güzeli anlatır; Allah’ın emir ve yasaklarını bildirirler. Kur’an-ı Kerim’de yer alan peygamber kıssalarında peygamberlere verilen nimetler, onların karşılaştıkları zorluklar, çektikleri sıkıntılar ve başlarına gelen olaylar anlatılır. Ayrıca peygamberlere kötülük yapanların nasıl cezalandırıldıkları anlatılarak insanların bu kıssalardan ders almaları istenir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.