Kuranda öğütlerden bir kısmı niçin kıssalar yoluyla iletilmiştir?

Kur’an’da öğütlerden bir kısmı niçin kıssalar yoluyla iletilmiştir? Arkadaşlarınızla tartışınız. Kıssaların, peygamber veya önceki kavimlerin hikayelerinin anlatılmasının sebebi; Allah tarafından vahiylerle İnsanlara doğru yolu göstermek amacıyladır.

Allah’ın öğütlerinin daha iyi anlaşılması için Kur’an’da kıssalara yer verilmiş ve insanların bu olaylardan ders almaları istenmiştir. 

Kıssaların gayelerinden biri Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmiştir: “Elbette onların (geçmiş peygamberler ve milletlerin) kıssalarında akıl sahipleri için pek çok dersler vardır…”  Yusuf suresi, 111. ayet.

Kur’an kıssalarında, peygamberler ile iyi insanların sabır ve gayretle kötülüklerle mücadelesi anlatılmıştır. Bu mücadelenin örnek alınması istenmiştir.

Peygamberler, Yüce Allah’ın seçip görevlendirdiği örnek insanlardır. Onlar insanlara iyiyi, doğruyu ve güzeli anlatır; Allah’ın emir ve yasaklarını bildirirler. Kur’an-ı Kerim’de yer alan peygamber kıssalarında peygamberlere verilen nimetler, onların karşılaştıkları zorluklar, çektikleri sıkıntılar ve başlarına gelen olaylar anlatılır. Ayrıca peygamberlere kötülük yapanların nasıl cezalandırıldıkları anlatılarak insanların bu kıssalardan ders almaları istenir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.