Kur’an-ı Kerim’de kıssalara niçin yer verilmiştir?

Kur’an-ı Kerim’de kıssalara niçin yer verilmiştir? Açıklayınız. Kıssalar Kuran’da dini ve ahlaki amaçlar doğrultusunda anlatılmatadır. Bu amaçlar, öğüt verme, nasihat verme, irşat, hidayet, ,bret, uyarma, özendirme, sakındırma ve müjdeleme’dir.

Kıssaların anlatımı ile yukarıda saydığımız amaçlara dikkat çekilmiş, insanların bakışarının bu yöne çekilmesi sağlanmak, kıssaların yer verilme sebebidir.

Kur’an’da kıssalara yer verilme sebepleri

– Vahiy ve peygamberimizin resullüğünün ispatı: Peygamberimizin kendi döneminde yaşayan diğer dinler ile irtibatının olmadığı bilindiğinden, Hz. Ademden başlayarak diğer peygamberler ve kavimler hakkında bu kıssalar, Kur’an’nın vahiy yolu ile geldiğine delil olmaktadır.

– Bu kıssalar ile bütün peygamberlere indirilen dinin temel de aynı olduğu, tevhid inancı bütün dinlerin temeli olduğu anlatılmaktadır. Bütün peygamberlerin davetini aynı yere yaptığını, İslam’ın son din olarak tabi olunması gereken din olduğunu göstermektedir.

– Allah peygamberlerine veya kendi yolunda mücadele edenlere yardım ettiğini, Allah’ın dini üzerine yaşayanların kazanacağı, inkar ve kötülük üzerine yaşayanların cezalandıralacağını anlatılmaktadır.

– Kıssalar ile Allah bizi şeytana karşı uyarmakta, ona karşı devamlı uyanık olmamızın gerektiği, bildirilmektedir.

– Kıssalar ile mucizeler anlatılmakta, Allah’ın büyüklüğü ve kuvveti bize gösterilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Şuanda bu siteden fayda sağlıyo olabilmenize o reklamlara borçlusunuz. O reklamlar olmadığını düşündüğünüzde bu sayfalar da var olmayacaktır.

  1. Çok güzel şeyler var sitenizde. Çok memnun oldum gerçekten.Sizede çooook teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.