Lale Nedir? Nasıl Bir Bitkidir?

Bir çeneklilerin zambakgiller (Liliaceae) ailesinden bitki (Tulipa cinsi). Soğanlı ve otsu bir süs bitkisi olan la­lenin yaprakları tam kenarlı, oval ve mızraksıdır. Çiçeklerin parlak renkli, hemen hemen birbirine eşit olan 6 taçyaprağı vardır; erkekorganlar ve yumurtalık çiçeklerin güzelliğini daha da artırır; meyve çok tohumlu, üç kö­şeli bir kapsüldür.

Doğu’ya Özgü Bitkiler Lale Nasıl Bir Bitkidir?

Anayurdu Güney Avrupa ve Batı As­ya bozkırları olan lale çok eskiden Doğu ülkelerinde yetiştirilirdi. Ama daha çok Türklerin XVI. yy’da yeni tür­ler yetiştirmeye başlamalarıyla bu süs bitkileri Avrupa’da büyük ilgi çekti. Çok sayıda melezleştirmeler nedeniy­le başlangıçtaki türler artık pek belirgin değildir. Günümüzde lalenin yaklaşık yüz kadar türü bulunur

(Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’da); bu türler­den bazılarının çok kesin bir dağılımı vardır. En çok tanınan tür Tulipa gesneriana’dır; birden fazla çeşidi kap­sar. 1607 dolaylarında yaygınlaşan Tulipa clusiana Akdeniz bölgelerinde varlığını sürdürmektedir. Yakındoğu kökenli öbür laleler arasında Tulipa greigii, Tulipa kaufmanniana, Tulipa sprengerivardır. T. fosteriana, T. oculussolis ya da T. silvestris Batı’ya özgü yerel türlerdir. Bu türler birbir­lerinden çiçekleri, çiçeklenme tarih­leri, soğanlarının görünümü, yaprak­larının biçim ve rengi, saplarının bo­yu ve hatta kokularıyla ayırt edilirler. Çiçeklenme tarihi bahçecilikte ara­nan niteliklerden biridir; sözgelimi, Tulipa kaufmanniana en erken çiçek­lenen türlerden biridir.Bahçecilikte tanınan Mendel ve Tromphe ırkları da erken çiçeklenir; bu­na karşılık Darwin, Rembrandt ya da Perroquet (papağan cinsi) ırkları geç çiçeklenirler; bu sonuncuların, kolay­ca tanınmalarına olanak veren, ince ve dar parçalı alaca renkli taçyapraklan vardır. Lale yetiştiriciliği güç değüdir, çünkü laleler soğuktan pek etkilenmeyen, yalnızca klasik ve ölçülü tarım uygulamaları isteyen çok dayanıklı bitküerdir, seyrek olarak hastalanır­lar ve bu durumdan pek zarar gör­mezler. Lale tarımı Hollanda’da ol­dukça etkilidir, bu ülkede çok çeşitli çaprazlamalarla son derece göz alıcı ve çok pahalı laleler elde edilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.